آموزشگاه فن و کار

معرفی انواع دستگاه های کلید سازی

نویسنده: کاوه اسدی
معرفی انواع دستگاه های کلیدسازی

معرفی انواع دستگاه های کلید سازی : کلیدها یکی از رایج ترین اقلام تولید شده در جهان هستند بطوری که تقریباً هر شخصی حداقل یک دسته کلید دارد. به علاوه برای باز کردن قفل ها و محافظت از محیط های فیزیکی مانند خانه ها، ساختمان ها، اتومبیل ها و گاوصندوق های امنیتی استفاده می شوند. اگر به رشته آموزش کلید سازی و تعمیرات قفل علاقمند هستید می توانید در دوره آموزش کلید سازی مجتمع فن و کار شرکت کنید.

آموزش کلید سازی

کلیدها علاوه بر رایج بودن در سرتاسر جهان، یکی از رایج ‌ترین اقلامی هستند که در جای درستی قرار نمی‌گیرند و گم می شوند. علاوه بر این، به دلیل توانایی آن ها برای دسترسی به دارایی های محافظت شده، همچنین مستعد سرقت هستند و اندازه جمع و جور آن ها باعث می شود که در معرض سرقت قرار بگیرند و در نتیجه به راحتی گم شوند.

قفل سازها به طور روزانه از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده می کنند. برخی از این تجهیزات طبیعتاً عمومی هستند مانند مته ها، مته ها، پیچ گوشتی ها، اسکنه ها و چکش ها. تجهیزات دیگر تخصصی هستند. این موارد شامل ابزارهای فالو، پیک ها، شیم ها و ابزارهای قفل است.

ویدئوی معرفی انواع دستگاه های کلید سازی

برای برش انواع کلیدهای امروزی، کلید سازها به ترکیبی از دستگاه های تکثیر، کد برش، پانچ، برش لوله ای و ماشین های فرز نیاز دارند. تفاوت ‌های عمده ‌ای در این نوع ماشین‌ ها وجود دارد و کاربرد مورد نظر آن‌ ها مفید بودن آن‌ ها را برای کسب ‌وکار خاص قفل‌ سازی شما دیکته می‌ کند.

همانطور که گفته شد، اگر کلید خانه خود را گم کنید چه می کنید؟ یا کلیدهای گاو صندوق امنیتی شما؟ اگر کلیدها خراب شد چطور؟ خوشبختانه راهی برای دور زدن آن وجود دارد و به آن کلید سازی می گویند. در این مقاله قصد داریم به بحث کلید سازی و همچنین انواع دستگاه های مورد استفاده برای این کار بپردازیم.

معرفی انواع دستگاه های کلیدسازی

کلید سازی چیست؟

کلید سازی یک روش بسیار محبوب در سراسر کشور برای ساخت کلید است. این کار را می توان با ایجاد یک کپی از یک کلید موجود یا به طور کلی ساختن یک کلید جدید انجام داد.

خدمات کلید سازی ممکن است به دلایل مختلفی مورد نیاز باشد که عبارتند از:

کلید های یدکی

همه ما انسان هستیم و گاهی اوقات ممکن است بی توجه باشیم و در این بی احتیاطی، گاهی اوقات می توانیم کلید خانه، در، ماشین و گاوصندوق خود را گم کنیم. تصور کنید که از سر کار به خانه بر می‌گردید و متوجه می ‌شوید که کلیدتان نزد شما نیست. و بدتر از آن نمی توانید به یاد بیاورید که کجا یا چگونه آنها را از دست داده اید. آنچه در پی می آید لحظاتی از وحشت و درماندگی خالص است.

برای جلوگیری از این اتفاق، ساخت کلیدهای یدکی پشتیبان همیشه هوشمندانه است. آن ها می توانند در چنین شرایطی مفید باشند، مشروط بر اینکه آن ها را ایمن و محافظت کنید نه اینکه آن ها را در نقاط معمولی مانند زیر تشک یا گلدان پنهان کنید که سارقان به راحتی آنها را پیدا کنند.

جلوگیری از آسیب

مانند هر چیز ملموس، کلیدها به مرور زمان فرسوده می شوند. آنها از برنج یا مخلوط نیکل و برنج ساخته شده اند و ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت آسیب ببینند. کلیدهای آسیب دیده ممکن است به دلیل شکستگی در قفل گیر کنند و باعث قفل شدن شوند، بنابراین، بهتر است که سلامت کلید خود را بررسی کنید، یک کلید یدکی برای مواقع اضطراری داشته باشید و کلیدها را به طور متناوب تغییر دهید تا به میزان قابل توجهی دوام داشته باشند.

دادن دسترسی به دیگران

اگر می‌خواهید اجازه دسترسی به افراد دیگر را بدهید، ممکن است لازم باشد کلید را برش دهید و کپی کنید. مثلاً از یک کلید برای افراد خانواده کپی کنید.

انواع دستگاه های کلید سازی

دستگاه های کلید سازی انواع مختلفی دارند و برای ساختن کلیدهای جدید یا کپی از کلیدهای موجود استفاده می شوند. هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های ایمن، مؤثر و دقیقی هستند که در عرض چند دقیقه کلید را تولید می کنند.

لازم به ذکر است که ماشین های کلیدی در سه بعد به نام محور X، Y و Z عمل می کنند. محور X حرکت چپ به راست است. محور Y به سمت داخل و خارج حرکت می کند، در حالی که محور Z بالا و پایین است.

ماشین‌های کلید سازی سبک‌ های مختلفی دارند که هر کدام به نوع خاصی از کلید اشاره می‌کنند: کلید خانه، کلید امنیتی، سوئیچ ماشین و غیره. برخی از موارد رایج مورد استفاده عموما عبارتند از:

  • دستگاه های کلید سازی دستی

دستگاه های کلید برش دستی همانطور که از نام آن پیداست به صورت دستی کار می کنند و از کم دقت ترین نوع هستند. آن ها توسط اپراتور کار می کنند به این صورت که کلید الگو و کلیدی را که قرار است روی هم بریده شوند، محکم می کند، پس از آن دستگاه به صورت دستی مشخصات روی کلید کپی را ردیابی می کند تا شکل یکسانی به دست آورد.

دستگاه های کلید سازی دستی

  • دستگاه های کلید سازی اتوماتیک

در مقابل، ماشین‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به کار دستی نیاز ندارند و بیشتر کار را خودشان انجام می‌دهند. دو کلید در داخل دستگاه قرار می‌گیرند، جایی که یک قلم شکل کلید الگو را ترسیم می‌کند و همزمان آن را برش می‌دهد. پس از ایجاد کلید تکراری، کارهای نهایی با برس زدن انجام می شود تا هر گونه پلیسه فلزی از لبه های تازه بریده شده جدا شود. همانطور که واضح است، ماشین های برش کلید اتوماتیک سریعتر و گرانتر از همتایان نیمه اتوماتیک خود هستند.

  • دستگاه های کلید سازی لیزری

دستگاه های برش کلید لیزری مانند دستگاه های اتوماتیک کار می کنند، با این تفاوت که به جای استفاده از تیغه برای برش کلیدها، درست حدس زدید از لیزر استفاده می کنند. آن ها دقت زیادی ارائه می دهند و برای بسیاری از سیستم های کلیدی با امنیت بالا استفاده می شوند.

دستگاه های کلید سازی لیزری

  • دستگاه های کلید سازی لوله ای

کلیدها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. برخی لوله ‌ای شکل، برخی استوانه ‌ای هستند که دارای کمان و تیغه ای بلند هستند و برخی نیاز به یک جیب برای بریدن دارند. انواع مختلفی از ماشین‌ های کلید سازی برای کمک به کپی کردن این کلیدهای شکل خاص وجود دارد که به ترتیب عبارتند از: ماشین‌های برش لوله‌ای، استوانه‌ای، و برش کلید.

  • دستگاه های کلید سازی دوگانه

در زمان ‌های اخیر، دستگاه‌ های کلید سازی دوتایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌ اند و بسیاری از قفل‌ سازهای سیار آن ‌ها را حمل می کنند. از آنجایی که کلیدهای استوانه ای و قلابی هر دو رایج ترین انواع کلیدهای مورد استفاده در کشور هستند، این دستگاه های دوتایی قفل سازان را قادر می سازند تا هر دو نوع کلید را با استفاده از یک دستگاه برش دهند.

4/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات
phone icon 021-91009433 / 09058520960