آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری

بیشتر وقت ها پکیج های دیواری به درستی کار خود را انجام می دهند و هر زمان که بخواهیم می توانیم به آب گرم دسترسی داشته باشیم و از گرمای شوفاژها لذت ببریم. برای این که پکیج ها همواره درست کار کنند علاوه بر سرویس سالانه باید اقدامات خاصی هم برای مراقبت از آن ها صورت گیرد. با این وجود گاهی اوقات قطعات پکیج ها هم دچار مشکلاتی می شوند و عملکرد کلی سیستم را دچار اختلال می کنند. خراب شدن قطعات مختلف علاوه بر ایجاد اختلال می تواند موجب تولید صداهای غیر عادی نیز بشود. این صداها در زمانی که به نظر می رسد پکیج کار خود را به درستی انجام می دهد نیز ممکن است شنیده شوند اما به یاد داشته باشید که این صداها را هرگز نباید نادیده گرفت. در ادامه این مطلب علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری را بررسی می‌کنیم.

صدای زیاد پکیج دیواری

هنگامی که یک صدای غیر عادی از پکیج شنیده می شود اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید صدا دقیقاً از کدام قسمت می آید. این که متوجه شوید صدا مربوط به خود پکیج است یا رادیاتورها و یا لوله مرکزی سیستم گرمایشی اهمیت زیادی دارد زیرا هر کدام از این ها دلایل خاص خود را دارند. اگر خود پکیج با سروصدای زیادی کار می کند می توانید با خواندن ادامه مطلب متوجه شوید که مشکل از کجاست.

علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری

باید بدانید که برخی از صداها صداهای عادی هستند و در اثر روشن شدن شمعک، کار کردن جرقه زن، فن یا پمپ به وجود آیند اما اگر صداهای بلند یا غیر عادی می شنوید که قبلاً اصلاً شنیده نمی شدند این احتمال وجود دارد که قطعه ای از پکیج شما معیوب باشد.

در این صورت باید فوراً برای تعمیر پکیج و رفع این صداها دست به کار شوید. به یاد داشته باشید که پکیج ها سیستم های پیچیده ای هستند که به منبع آب، برق و گاز متصل هستند در نتیجه عیب یابی و تعمیر آن ها کار ساده ای نیست و می تواند برای افراد عادی و نابلد خطرناک باشد.

اگر در انجام کارهای فنی و تعمیر لوازم گازسوز اطلاعات و مهارت کافی را ندارید بهتر است این کارها را به افراد متخصص بسپارید. از آن جا که سازوکار پکیج های مختلف نظیر بوتان، ایساتیس، ایران رادیاتور و غیره مشابه همدیگر است دلایلی که در ادامه توضیح داده می شود می تواند برای همه آن ها صدق کند.

 1. صاف نبودن محل نصب پکیج

یکی از عواملی که می تواند موجب تولید صدا توسط پکیج شود صاف نبودن محل نصب آن است. اگر پکیج صاف و تراز نصب نشود یا در هنگام نصب قاب آن تحت فشار کج شود و به بدنه آن بچسبد ممکن است بعدها صداهای بلندی تولید کند. با توجه به این مسئله اولین چیزی که هنگام مواجهه با سروصدای زیاد پکیج باید بررسی شود تراز بودن دستگاه است.

 1. وجود هوا در داخل پکیج یا رادیاتورها

به مرور زمان مقداری هوا در داخل پکیج یا لوله های آن جمع می شود که می تواند باعث تولید صدایی نظیر قل قل کردن شود. در این شرایط راه حل هواگیری کردن سیستم است. شما می توانید به راحتی از طریق شیر هواگیری که زیر پکیج قرار دارد رادیاتورها و سیستم خود را هواگیری کنید. کافی است که یک سطل زیر شیر قرار دهید و با آچار شیر هواگیری را باز کنید.وجود هوا در داخل پکیج یا رادیاتورها

 1. پایین بودن دمای آب ورودی

در زمستان که هوا سرد است به طور ناگهانی آب سرد وارد منبع پکیج می شود و به دلیل این که منبع آب پکیج گرم است انقباض و انبساط های موضعی به وجود می آیند و موجب تولید صداهای غیر عادی می شوند.

 1. معیوب بودن سوپاپ ها

زمانی که پکیج چندین سال کار می کند این احتمال وجود دارد که قطعات آن کم کم فرسوده شوند. سوپاپ های پکیج از جمله قطعاتی هستند که در اثر گذشت زمان فرسوده و معیوب می شوند. خراب بودن سوپاپ ها می تواند باعث تولید شدن صداهای غیر عادی در پکیج شود و در این صورت لازم است که پکیج توسط یک تعمیرکار متخصص عیب یابی و تعمیر شود.

 1. معیوب بودن فن پکیج

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ایجاد صداهای بلند و غیر منتظره  در داخل پکیج شود خراب بودن فن پکیج است. فن وظیفه دارد که هوای گرم و گازهای ناشی از سوختن گاز را به طرف دودکش هدایت کند.معیوب بودن فن پکیج

این احتمال وجود دارد که فن پس از فرسوده شدن بشکند یا روی آن را غبار و کثیفی بپوشاند. همین مسائل عملکرد فن را مختل می کنند و موجب سروصدا کردن آن می شوند. برای حل این مشکل باید پروانه فن به دقت تمیز شود و اگر فن دارای عایق است سالم بودن آن نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 1. معیوب بودن پمپ پکیج

پمپ در پکیج وظیفه دارد که آب را در داخل سیستم به گردش درآورد و با نام پمپ سیرکولاتور نیز شناخته می شود. اگر پمپ آب دچار مشکل شود یا هوا و اجسام ریز وارد آن شده باشند هنگام کار کردن صدای زیادی تولید می کند. این احتمال هم وجود دارد که ضربه گیرهای پمپ از جای خود بلند شده باشند و باعث صدا دادن پمپ شده باشند.

 1. رسوب گرفتن مبدل اصلی پکیج

مبدل قسمتی از پکیج است که دارای لوله های مارپیچی است و آب داخل این لوله ها گرم می شوند. به دلیل این که دائماً آب از مبدل اصلی عبور می کند به مرور زمان ممکن است رسوباتی در داخل آن جمع شوند.

برای حل این مشکل لازم است که داخل مبدل توسط power flow که یک ابزار تخصصی است تمیز و رسوب زدایی شود. این دستگاه را تعمیرکاران پکیج دارند و لازم است که برای انجام این کار از چنین افراد ماهری کمک بگیرید.

 1. لوله کشی نامناسب پکیج

گاهی اوقات خود پکیج عامل ایجاد سروصدا نیست و لوله های آن باعث تولید صدای ناهنجار می شوند. لوله کشی غیر اصولی، استفاده از لوله های باریک، پر پیچ که از جنس نامناسبی هم ساخته شده اند می تواند باعث تولید صدایی نظیر تق تق شود. برای کاهش دادن صدای پکیج در این شرایط از عایق ها و ضربه گیرها استفاده می کنند.

وجود سر و صدای زیاد پکیج دیواری و علت آن ها

وجود سر و صدای زیاد پکیج دیواری و علت آن ها

 1. صدای تق تق

لوله کشی نامناسب پکیج، لرزش یا معیوب بودن پمپ، سرد بودن بیش از حد آب ورودی، وجود هوا در داخل سیستم و رسوب گرفتن مبدل همگی از عواملی هستند که می توانند باعث ایجاد صدای تق تق در پکیج دیواری شوند. گاهی اوقات این صدا شدت بیشتری دارد و مانند صدای برخورد چکش با لوله است. این صدا عمدتاً به علت خرابی پمپ است. نامناسب بودن سرعت پمپ، باریک بودن لوله های پکیج یا لوله کشی نامناسب از دیگر عواملی هستند که باعث تولید صدایی نظیر برخورد چکش یا صدای ضربه در پکیج می شوند.

 1. صدای سوت یا زوزه

گاهی اوقات پکیج سوت می زند یا صدایی همچون زوزه از داخل آن به گوش می رسد. این صدا می تواند در اثر رسوب گرفتن مبدل ثانویه، معیوب بودن یا لرزش فن و وجود هوا در داخل سیستم به وجود آید. برای حل مشکل باید سیستم هواگیری شود یا فن و مبدل ثانویه تعویض شوند.

 1. صدای قل قل

گاهی اوقات وجود هوا در قسمتی از سیستم باعث می شود صدایی شبیه به صدای جوشیدن آب بشنوید که این مشکل را می توان به راحتی با هواگیری سیستم برطرف کرد. مورد دیگری که در این مواقع باید بررسی شود فشار آب است.

ممکن است که فشار آب به شدت پایین باشد و همین مسئله باعث شنیده شدن صدای قل قل آب شده باشد. در زیر پکیج، در قسمتی که لوله ها به پکیج متصل شده اند یک فشار سنج وجود دارد. فشار آب باید بین 1 الی 2 بار باشد در غیر این صورت لازم است که شیر ورودی آب را باز کنید تا فشار آب داخل پکیج اندکی بیشتر شود.

عامل دیگری که می تواند باعث ایجاد صدای قل قل شود وجود مشکل در پمپ سیرکولاتور است. در بیشتر مواقع مشکل ناشی از بالا بودن سرعت فعالیت پمپ است. با پایین آوردن سرعت پمپ احتمالاً مشکل حل می شود. اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که سرعت پمپ را تنظیم کند.

پیشنهاد ویژه: اگر علاقه مند به تعمیرات فنی و مهارتی همانند پکیچ هستید، پیشنهاد می‌شود دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی پایتخنت را از دست ندهید.

3/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
نحوه ارتباط بین PLC با HMI
نحوه ارتباط بین PLC با HMI
نقشه سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز و سه فاز
نقشه سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز
بازار کار برق ساختمان
بازار کار برق ساختمان + درآمد و سرمایه
پرکاربرد ترین PLC ها در صنعت برق ایران
پرکاربردترین PLC ها در صنعت برق ایران
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر