آموزشگاه فن و کار

علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری

نویسنده: پیمان رشوند
علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری

بیشتر وقت ها پکیج های دیواری به درستی کار خود را انجام می دهند و هر زمان که بخواهیم می توانیم به آب گرم دسترسی داشته باشیم و از گرمای شوفاژها لذت ببریم. برای این که پکیج ها همواره درست کار کنند علاوه بر سرویس سالانه باید اقدامات خاصی هم برای مراقبت از آن ها صورت گیرد. با این وجود گاهی اوقات قطعات پکیج ها هم دچار مشکلاتی می شوند و عملکرد کلی سیستم را دچار اختلال می کنند. خراب شدن قطعات مختلف علاوه بر ایجاد اختلال می تواند موجب تولید صداهای غیر عادی نیز بشود. این صداها در زمانی که به نظر می رسد پکیج کار خود را به درستی انجام می دهد نیز ممکن است شنیده شوند اما به یاد داشته باشید که این صداها را هرگز نباید نادیده گرفت. در ادامه این محتوای آموزشگاه فن و کار به بررسی علت سر و صدای زیاد پکیج دیواری می پردازیم.

آموزشگاه فن و کار در دپارتمان تاسیسات خود با نظارت مستقیم سازمان فنی حرفه ای اقدام به برگزاری دوره های کوتاه مدت ویژه جذب سریع بازار کار نموده است. از جمله دوره های پردرآمد این دپارتمان دوره آموزش تعمیرات پکیج و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد. برای مشاهده سرفصل های کامل و جزئیات بیشتر دوره تعمیر پکیج روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات پکیج

هنگامی که یک صدای غیر عادی از پکیج شنیده می شود اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید صدا دقیقاً از کدام قسمت می آید. این که متوجه شوید صدا مربوط به خود پکیج است یا رادیاتورها و یا لوله مرکزی سیستم گرمایشی اهمیت زیادی دارد زیرا هر کدام از این ها دلایل خاص خود را دارند. اگر خود پکیج با سروصدای زیادی کار می کند می توانید با خواندن ادامه مطلب متوجه شوید که مشکل از کجاست.

دلایل متعدد صدا دادن پکیج دیواری

باید بدانید که برخی از صداها صداهای عادی هستند و در اثر روشن شدن شمعک، کار کردن جرقه زن، فن یا پمپ به وجود آیند اما اگر صداهای بلند یا غیر عادی می شنوید که قبلاً اصلاً شنیده نمی شدند این احتمال وجود دارد که قطعه ای از پکیج شما معیوب باشد.

در این صورت باید فوراً برای تعمیر پکیج و رفع این صداها دست به کار شوید. به یاد داشته باشید که پکیج ها سیستم های پیچیده ای هستند که به منبع آب، برق و گاز متصل هستند در نتیجه عیب یابی و تعمیر آن ها کار ساده ای نیست و می تواند برای افراد عادی و نابلد خطرناک باشد.

اگر در انجام کارهای فنی و تعمیر لوازم گازسوز اطلاعات و مهارت کافی را ندارید بهتر است این کارها را به افراد متخصص بسپارید. از آن جا که سازوکار پکیج های مختلف نظیر بوتان، ایساتیس، ایران رادیاتور و غیره مشابه همدیگر است دلایلی که در ادامه توضیح داده می شود می تواند برای همه آن ها صدق کند.

 1. صاف نبودن محل نصب پکیج

یکی از عواملی که می تواند موجب تولید صدا توسط پکیج شود صاف نبودن محل نصب آن است. اگر پکیج صاف و تراز نصب نشود یا در هنگام نصب قاب آن تحت فشار کج شود و به بدنه آن بچسبد ممکن است بعدها صداهای بلندی تولید کند. با توجه به این مسئله اولین چیزی که هنگام مواجهه با سروصدای زیاد پکیج باید بررسی شود تراز بودن دستگاه است.

 1. وجود هوا در داخل پکیج یا رادیاتورها

به مرور زمان مقداری هوا در داخل پکیج یا لوله های آن جمع می شود که می تواند باعث تولید صدایی نظیر قل قل کردن شود. در این شرایط راه حل هواگیری کردن سیستم است. شما می توانید به راحتی از طریق شیر هواگیری که زیر پکیج قرار دارد رادیاتورها و سیستم خود را هواگیری کنید. کافی است که یک سطل زیر شیر قرار دهید و با آچار شیر هواگیری را باز کنید.وجود هوا در داخل پکیج یا رادیاتورها

 1. پایین بودن دمای آب ورودی

در زمستان که هوا سرد است به طور ناگهانی آب سرد وارد منبع پکیج می شود و به دلیل این که منبع آب پکیج گرم است انقباض و انبساط های موضعی به وجود می آیند و موجب تولید صداهای غیر عادی می شوند.

 1. معیوب بودن سوپاپ ها

زمانی که پکیج چندین سال کار می کند این احتمال وجود دارد که قطعات آن کم کم فرسوده شوند. سوپاپ های پکیج از جمله قطعاتی هستند که در اثر گذشت زمان فرسوده و معیوب می شوند. خراب بودن سوپاپ ها می تواند باعث تولید شدن صداهای غیر عادی در پکیج شود و در این صورت لازم است که پکیج توسط یک تعمیرکار متخصص عیب یابی و تعمیر شود.

 1. معیوب بودن فن پکیج

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ایجاد صداهای بلند و غیر منتظره  در داخل پکیج شود خراب بودن فن پکیج است. فن وظیفه دارد که هوای گرم و گازهای ناشی از سوختن گاز را به طرف دودکش هدایت کند.معیوب بودن فن پکیج

این احتمال وجود دارد که فن پس از فرسوده شدن بشکند یا روی آن را غبار و کثیفی بپوشاند. همین مسائل عملکرد فن را مختل می کنند و موجب سروصدا کردن آن می شوند. برای حل این مشکل باید پروانه فن به دقت تمیز شود و اگر فن دارای عایق است سالم بودن آن نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 1. معیوب بودن پمپ پکیج

پمپ در پکیج وظیفه دارد که آب را در داخل سیستم به گردش درآورد و با نام پمپ سیرکولاتور نیز شناخته می شود. اگر پمپ آب دچار مشکل شود یا هوا و اجسام ریز وارد آن شده باشند هنگام کار کردن صدای زیادی تولید می کند. این احتمال هم وجود دارد که ضربه گیرهای پمپ از جای خود بلند شده باشند و باعث صدا دادن پمپ شده باشند.

 1. رسوب گرفتن مبدل اصلی پکیج

مبدل قسمتی از پکیج است که دارای لوله های مارپیچی است و آب داخل این لوله ها گرم می شوند. به دلیل این که دائماً آب از مبدل اصلی عبور می کند به مرور زمان ممکن است رسوباتی در داخل آن جمع شوند.

برای حل این مشکل لازم است که داخل مبدل توسط power flow که یک ابزار تخصصی است تمیز و رسوب زدایی شود. این دستگاه را تعمیرکاران پکیج دارند و لازم است که برای انجام این کار از چنین افراد ماهری کمک بگیرید.

 1. لوله کشی نامناسب پکیج

گاهی اوقات خود پکیج عامل ایجاد سروصدا نیست و لوله های آن باعث تولید صدای ناهنجار می شوند. لوله کشی غیر اصولی، استفاده از لوله های باریک، پر پیچ که از جنس نامناسبی هم ساخته شده اند می تواند باعث تولید صدایی نظیر تق تق شود. برای کاهش دادن صدای پکیج در این شرایط از عایق ها و ضربه گیرها استفاده می کنند.

 1. سرد بودن آب وارد شده به پکیج، عامل ایجاد سروصدای زیاد

یکی از عوامل دیگری که ممکن است باعث تولید صداهای نابه هنجار توسط پکیج شود وارد شدن ناگهانی آب سرد به منبع پکیج می‌باشد، که این مشکل معمولا در زمستان‌ها که هوا و آب سرد است بیشتر اتفاق می‌افتد و به این دلیل که منبع آب پکیج گرم است ورود ناگهانی آب سرد به آن باعث به وجود آمدن انقباض و انبساط‌های موضعی می‌شود که در نهایت منجر به تولید صداهای غیر معمولی و غیر عادی می‌گردد.

 1. کم بودن فشار آب ورودی پکیج، عامل ایجاد سروصدا

یکی دیگر از عواملی که باعث تولید سروصدای زیاد توسط پکیج می‌باشد کمبود فشار آب ورودی به پکیج می‌باشد که البته این عامل به نسبت سایر عوامل کمتر رایج است و معمولا برای آب گرم شایع‌تر می‌باشد.

 1. لوله میعانات منجمد، عامل ایجاد سروصدای زیاد

لوله‌های میعانات برای فرستادن گازها به خارج از محیط تعبیه شده‌اند و از آن جا که قسمتی از آن‌ها در خارج از ساختمان قرار دارند، در فصول سرد مثل زمستان و پاییز امکان یخ زدگی آن‌ها وجود دارد که یخ زدن و منجمد شدن این لوله‌ها می‌تواند، منجر به تولید صداهای غیر عادی توسط پکیج شود برای رفع این مشکل می‌توانید آب گرم بر روی لوله‌ها بریزید، تا یخ‌های داخل آن باز گردد، با این کار اگر مشکل ایجاد سروصدای زیاد پکیج ناشی از یخ زدگی لوله‌های میعانات بوده باشد، این سروصداها قطع خواهد شد.

 1. تنظیم بیش از حد ترموستات پکیج، عامل ایجاد سروصدای زیاد

ترموستات یک قطعه در پکیج است که وظیفه دارد در مواقعی که سنسورهای مدار آب گرم مصرفی و مدار گرمایش عمل نمی‌کند و دمای آب بالاتر از نقطه جوش ( معمولا 105 درجه سانتی گراد ) می‌رود، به برد الکتریکی فرمان قطع دهد و مشعل خاموش شود، گاهی اوقات تنظیم بیش از حد ترموستات می‌تواند عامل صدای بیش از حد آن باشد که در چنین مواردی معمولا با خاموش و روشن کردن ترموستات این مشکل رفع خواهد شد.

 1. خراب شدن مبدل اصلی و مبدل ثانویه عامل ایجاد صدای زیاد

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای غیر معمول در پکیج‌ها مربوط به خرابی مبدل‌ها است، که به ویژه این عامل بیشتر در پکیج‌های مدل بوتان باعث تولید سروصدای زیاد می‌گردد، همان طور که می‌دانید، هر پکیج شامل دو مبدل است زمانی که مبدل‌ها خراب شوند، دستگاه صداهای اضافی تولید خواهد کرد.

 1. خرابی شیر پرکن پکیج عامل ایجاد سرصدای زیاد

شیر پرکن پکیج که در مسیر ورود آب سرد تعبیه شده است، اختلال و خرابی آن در بعضی موارد می‌تواند عامل ایجاد سروصدای زیاد توسط پکیج باشد، این قطعه وظیفه دارد مدار گرمایی را از آب پر کند و زمانی که این بخش خشک باشد باعث به وجود آمدن سروصدای زیاد در پکیج خواهد شد، به این مشکل خشک کار کردن شیر پرکن گفته می‌شود، در مواقعی که این مشکل رخ می‌دهد، فشار مدار اولیه کمتر از حالت استاندارد و نرمال همیشگی می‌شود و با تزریق آب کافی به مدار این مشکل حل خواهد شد، البته باید دقت کنید که تزریق آب حتما به مقدار معین و مورد نیاز انجام شود، زیرا تزریق آب به مقدار زیاد هم باعث به وجود آمدن مشکل و اختلال در دستگاه خواهد شد، بنابراین بهتر است که برای انجام این کار از یک تعمیرکار ماهر و مجرب کمک بگیرید.

 1. خراب شدن شیر اطمینان، عامل ایجاد سروصدای زیاد

معمولا پکیج‌ها به صورت اتوماتیک هواگیری می‌شوند و هوای اضافه به وسیله شیر اطمینان تخلیه می‌گردد، حال اگر این شیر اطمینان اشکال یا خرابی داشته باشد، باعث می‌شود که در مسیر هوا قرار گیرد و این هوا هم به رادیاتورها منتقل گردد و تولید صدای غیر عادی کند.

 1. خراب شدن پرشر سوئیچ آب پکیج عامل ایجاد صدای زیاد

این عامل که معمولا در موارد محدودی ممکن است باعث ایجاد سروصدا شود و معمولا نسبت به سایر عوامل بسیار کمتر رایج است، می‌تواند باعث شود که مسیر ورودی آب به درستی باز نشود و در مسیر وارد شدن آب به پکیج گرفتگی ایجاد شود و در نتیجه باعث ایجاد صدای غیر عادی شود، بنابراین در هنگام بررسی کردن دلایل و عوامل ایجاد سروصدای زیاد توسط پکیج اگر هیچ کدام از عوامل و راه حل‌ها چاره ساز نبود می‌توانید این مورد را نیز بررسی کنید.

تا این جا به دلایل و عوامل مهم ایجاد سروصدای پکیج پرداختیم در ادامه انواع صداهای تولید شده توسط پکیج خواهیم پرداخت:

1.صدای تق تق: این نوع صدا معمولا در مواقعی از پکیج تولید می‌شود که پمپ خراب شده باشد و یا سرعت پمپ نامناسب باشد، علاوه بر این لوله کشی نامناسب پکیج، لرزش پمپ، سرد بودن آب ورودی، وجود هوا در داخل سیستم و رسوب گرفتن مبدل نیز از جمله سایر عوامل ایجاد صدای تق تق که همانند برخورد یک چکش با یک جسم فلزی است می‌باشد.

 1. صدای سوت یا زوزه: تولید صدای سوت یا زوزه ناشی از رسوب گرفتن مبدل ثانویه، خراب بودن و یا لرزش فن و یا وجود هوا در داخل سیستم می‌باشد.
 2. 3صدای قل قل: گاهی اوقات صدای تولید شده توسط پکیج مشابه صدای قل قل هنگام به جوش آمدن آب می‌باشد که این صدا ناشی از عدم هواگیری پکیج یا اشکال در میزان فشار آب است، فشار آب همیشه باید بین 1 الی 2 بار باشد، در غیر این صورت لازم است که شیر ورودی را باز کنید تا فشار آب داخل سیستم پکیج بیشتر شود، همچنین وجود مشکل در پمپ سیرکولاتور نیز می‌تواند عامل ایجاد صدای قل قل توسط پکیج شود که ناشی از بالا بودن سرعت فعالیت پمپ است و با پایین آمدن سرعت مشکل به احتمال زیاد رفع خواهد شد.
 3. شرشر کردن: در هنگامی که پکیج صدای شرشر تولید کند، امکان دارد که هوا داخل سیستم گیر کرده باشد و باعث شود که رادیاتور به خوبی گرم نگردد که این مشکل با تخلیه رادیاتور به راحتی قابل رفع است.
 4. صدای ضربه: اگر بعضی از قسمت‌ها و قطعات شل یا سست شده باشند، می‌تواند عامل ایجاد صدای مشابه با صدای ضربه در پکیج شود که با سفت کردن این قطعات مشکل رفع خواهد شد.

به طور کلی مشکل تولید صدای زیاد توسط پکیج مشکل قابل حل است و معمولا به آسانی با چند ترفند ساده قابل رفع است، اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید، ولی باز هم نتوانستید اشکال ایجاد سروصدای زیاد توسط پکیج را پیدا کنید، باید از یک تعمیر کار متخصص پکیج کمک بگیرید تا مشکل سروصدای ایجاد شده توسط پکیج شما را شناسایی کرده و آن را رفع نمائید.

3/5 - (2 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960