آموزشگاه فن و کار

انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید + معرفی ECU

نویسنده: علیرضا سلیمانی
انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید

انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید + معرفی ECU : به لطف توسعه سریع فناوری، اکنون بسیاری از خودروها از فناوری الکتریکی استفاده می کنند. سیستم EFI یکی از سیستم های با تکنولوژی بالا است که نقش آن جایگزینی کاربراتور است و کارایی این سیستم بسیار زیاد است.

یکی از محبوب ترین قطعات EFI، واحد کنترل الکترونیکی یا ECU خودرو است. تا به حال، هنوز بسیاری از رانندگان خودرو هستند که ECU را درک نمی کنند، حتی اگر نقش نسبتاً مهمی در خودرو داشته باشد.

ECU جزئی از خودرو است که به عنوان مدار الکترونیکی اصلی در خودرو عمل می کند. ECU محرک هایی را که جایگزین سیستم های مکانیکی مانند انژکتورها، فن های الکتریکی و VVT می شوند را کنترل می کند.

انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید

واحد کنترل الکترونیکی یا همان ایسیو یک سیستم تعبیه شده است که زیرسیستم های الکتریکی را در وسیله نقلیه حمل و نقل کنترل می کند. وسایل نقلیه موتوری مدرن ممکن است تا 80 نوع ECU داشته باشند. انواع مختلف ECU ها عبارتند از: ماژول کنترل الکترونیکی موتور (ECM)، ماژول کنترل پیشرانه (PCM)، ماژول کنترل انتقال (TCM)، ماژول کنترل ترمز (BCM) یا (EBCM)، ماژول کنترل مرکزی (CCM)، ماژول زمان بندی مرکزی (CTM) ، ماژول الکترونیکی عمومی (GEM)، ماژول کنترل بدنه (BCM)، ماژول کنترل تعلیق (SCM)، واحد کنترل یا ماژول کنترل، از جمله این موارد هستند که در این مقاله قصد دارین به بررسی تعدادی از آن ها بپردازیم.

ویدیوی معرفی انواع ایسیو های به کار رفته در خودرو

وظیفه ECU خودرو چیست؟

در گذشته اختلاط سوخت، اندازه گیری زمان جرقه زنی، مخلوط هوا و سوخت و سرعت چرخش موتور با سیستم مکانیکی انجام می شد. اکنون با وجود سیستم ECU بر روی موتور انژکتوری، تمامی این موارد توسط فرآیند کامپیوتری تعبیه شده در سیستم قابل کنترل است.

به طور کلی، وجود ECU در موتور انژکتوری یک جزء اصلی است که قادر به تعیین میزان سوختی است که به یک موتور عرضه شده است. اساساً برنامه کامپیوتری مقداری داده دریافت می کند و دستگاه را با توجه به دوز مورد نیاز حرکت می دهد.

ECU خودرو همچنین قادر است با تعیین زمان مناسب برای تامین مخلوط هوا و سوخت به موتور، مدت زمان پاشش سوخت در انژکتور یا دستگاه تامین سوخت را تعیین کند.

نه تنها این، بلکه ECU برای مدیریت سیستم های مختلف مهم در خودرو نیز مفید است. تنظیماتی که می تواند توسط ECU کمک کند عبارتند از: شناسایی کلید ماشین، تنظیم عملکرد فن خنک کننده موتور، روشن کردن زنگ ماشین در هنگام ایجاد اختلال و بسیاری موارد دیگر.

انواع ایسیوهای (ECUs) خودرو

همانطور که در بالا به آن پرداخته شد، ایسیو انواع مختلفی دارد و ممکن است حتی یک خودرو دارای بیش از 80 ایسیو باشد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ماژول کنترل موتور یا ECM

ECM ماژولی است که به طور خاص عملکرد موتور خودرو را تنظیم می کند. تنظیم از فرآیند استارت، احتراق شمع، تزریق سوخت و فرآیند خنک‌سازی شروع می‌شود.

ماژول کنترل موتور یا ECM

2. ماژول کنترل پیشرانه یا PCM

PCM یک ماژول ویژه است که می تواند عملکرد سیستم انتقال قدرت خودرو را تنظیم کند و این ماژول جریان نیرو را از موتور خودرو به چرخ ها تضمین می نماید. با این حال، این ماژول فقط در برخی از انواع خودروها موجود است.

ماژول کنترل پیشرانه یا PCM

3. ماژول کنترل بدنه یا BCM

BCM یک ماژول ویژه است که کار آن تنظیم الکتریسیته بدنه مانند برف پاک کن های اتوماتیک یا دستی، بوق ها و چراغ ها است. نه تنها این، بلکه این ماژول می تواند به سیستم سرگرمی روی داشبورد خودرو نیز کمک کند.

ماژول کنترل بدنه یا BCM

4. ماژول کنترل انتقال یا TCM

این نوع ماژول فقط روی خودروهایی کار می کند که از جعبه دنده اتوماتیک استفاده می کنند. عملکرد این ماژول بسیار واضح است، یعنی تنظیم جابجایی و ممان انتقال با توجه به دور موتور.

ماژول کنترل انتقال یا TCM

5. ماژول کنترل ABS

این ماژول بر روی خودرویی با فناوری ترمز ABS قرار می گیرد و برای تنظیم سیستم ترمز و جلوگیری از لیز خوردن یا قفل شدن چرخ ها در جاده های لغزنده مفید است. این ماژول در سایر سیستم های ایمنی خودرو نیز نقش بسیار مهمی دارد.

ماژول کنترل ABS

6. ماژول کنترل HVAC

این ماژول فقط در خودروهایی یافت می‌شود که در حال حاضر دارای سیستم تهویه اتوماتیک هستند. این امکان کنترل گردش خودکار کابین را با توجه به جو داخل و خارج کابین فراهم می کند.

ماژول کنترل HVAC

7. ماژول کنترل کیسه هوا

سیستم ایربگ یک وسیله ایمنی غیرفعال است، بنابراین می تواند از آسیب به بدن سرنشین در هنگام برخورد در بدنه خودرو جلوگیری کند. این ماژول وظیفه توسعه کیسه های هوا را بر عهده دارد.

ماژول کنترل کیسه هوا

طراحی واحد کنترل الکترونیکی

توسعه یک ECU شامل سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای انجام عملکردهای مورد انتظار از آن ماژول خاص است. ایسیوهای خودرو بر اساس مدل V در حال توسعه هستند. اخیراً روند صرف زمان و تلاش قابل توجهی برای توسعه ماژول های ایمن با پیروی از استانداردهایی مانند ISO 26262 است. به ندرت پیش می آید که یک ماژول به طور کامل از ابتدا توسعه داده شود.

طراحی به طور کلی تکراری است و بهبودهایی در سخت افزار و نرم افزار انجام شده است. توسعه اکثر ایسیوها توسط تامین کنندگان ردیف 1 بر اساس مشخصات ارائه شده توسط OEM انجام می شود. عناصر کلیدی یک MCU عبارتند از:

 • هسته (میکروکنترلر)
 • حافظه SRAM)، EEPROM، (Flash
 • ورودی ها (ولتاژ تغذیه، ورودی های دیجیتال، ورودی های آنالوگ)
 • خروجی ها (درایورهای رله، درایورهای پل H، درایورهای انژکتور، خروجی های منطقی)
 • لینک های ارتباطی (مسکن)

به عنوان بخشی از چرخه توسعه، سازندگان FMEAهای دقیق و سایر تجزیه و تحلیل های خرابی را برای گرفتن حالت های خرابی انجام می دهند که می تواند منجر به شرایط ناایمن یا آزار راننده شود. فعالیت‌های آزمایشی و اعتبارسنجی گسترده به عنوان بخشی از فرآیند تأیید بخش تولید برای جلب اطمینان سخت ‌افزار و نرم ‌افزار انجام می‌ شود.

علت آسیب ایسیو خودرو

ECU خودرو نیز یکی از قطعات خودرو است که به دلایل مختلف ممکن است آسیب ببیند. موارد مهمی که در وضعیت ECU تاثیر زیادی دارد مسافت طی شده و قدمت خود خودرو است.

علت آسیب ایسیو خودرو

اکثر خودروهای انژکتوری که بیش از 10 سال از عمر آنها می گذرد، اغلب دچار آسیب ECU می شوند. این آسیب اما به سرعت قابل تشخیص است. حداقل باید مشخصات آسیب دیدگی را بدانید تا بتوانید وضعیت ECU را برای خوب نگه داشتن آن کنترل کنید. پیدا کردن علت آسیب دیدگی ایسیو خودرو نیازمند مهارت و دانش است بنابراین اگر دانش چندانی در این زمینه ندارید باید آن را به یک متخصص بسپارید و یا با شرکت در یک دوره آموزش تعمیرات ایسیو آن را فرا بگیرید.

آموزش تعمیرات ایسیو

مشخصات خرابی ECU خودرو

 • راه اندازی موتور خودرو با استفاده از استارت دشوار است.
 • مصرف سوخت هدر می رود حتی اگر فاصله زیاد نباشد.
 • هنگام رانندگی احساس خواهید کرد که در موتور گیر کرده اید.
 • خودرو هنگام رانندگی به دلیل کاهش قدرت موتور احساس سنگینی می کند.
 • چراغ چک موتور روی نمایشگر داشبورد به طور کامل روشن و خاموش می شود.
 • هنگامی که ECU آسیب می بیند، می توانید بلافاصله آن را تعمیر یا با یک دستگاه جدید جایگزین کنید. هزینه تعمیر ECU واقعاً به آسیب بستگی دارد – هر چه هزینه آن شدیدتر باشد، گرانتر خواهد بود.

نشانگر قیمت ECU خودرو را می توان از وضعیت ECU خودرو، پیچیدگی آن و نوع خروجی ECU مشاهده کرد. معمولا ECU های ژاپنی ارزان تر از ECU های اروپایی هستند.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلوبندی ماشین ، آموزش تعویض روغنی ، آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960