آموزشگاه فن و کار

آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندروید

نویسنده: امیررضا صنیعی
تعمیر اسپیکر گوشی

گوشی های اندرویدی از جدیدترین انواع گوشی ها می باشند که امروزه تقریبا در دست تمامی افراد دیده می شود کمتر پیش می آید که افراد از گوشی های قدیمی غیر هوشمند استفاده کنند. گوشی های هوشمند دارای امکانات و ویژگی های مختلفی می باشند که باعث شده است به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی افراد تبدیل گردد. انجام کارهای روزمره می تواند توسط گوشی های هوشمند انجام گیرد و علاوه بر برقراری با ارتباط با دیگران امکان انجام امور دیگری مانند اتصال به اینترنت، استفاده از دوربین عکاسی و فیلمبرداری، گوش دادن به موسیقی و … توسط این گوشی ها امکان پذیر می باشد. اسپیکر یکی از اجزای تلفن همراه بوده که باعث خروج صدا در هنگام مکالمه و یا گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون می گردد. در واقع گوشی موبایل بدون وجود اسپیکر عملا کاربردی نداشته و بی استفاده می گردد.
ممکن است در اثر بروز مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری اسپیکر موبایل کار نکند که در این صورت باید راهکارهایی را برای رفع این مشکل ارائه داد. در این مقاله به آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندروید پرداخته شده است.

تعمیر اسپیکر گوشی
تعمیر اسپیکر گوشی

معرفی سیستم صوتی گوشی های اندروید

سیستم صوتی یکی از بخش های مهم در انواع گوشی ها می باشد و به انتقال صدا در هنگام تماس و همچنین پخش کردن موسیقی و فیلم و یا زنگ های هشدار می پردازد. سیستم صوتی گوشی های اندرویدی ممکن است به دلایل مختلفی دچار ایراد شده و به طور خود به خودی دیگر کار نکنند. در ادامه دلایل ایجاد مشکل و همچنین آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی گفته شده است.

دلایل مشکلات اسپیکر گوشی های اندروید

گاهی ممکن است در اثر ضربه شدید به گوشی، اسپیکر آن دچار مشکل شده و کار نکند. گاهی اوقات نیز اسپیکر کار می کند اما نمی توان میزان صدای آن را کم یا زیاد کرد که می توان ناشی از مشکلات مختلفی در سیستم صوتی یا نرم افزاری باشد. مشکلات نرم افزاری می توانند به راحتی و مراجعه به یک تعمیرکار موبایل با رفع باگ مربوطه رفع گردند. همچنین در صورتی که کار نکردن اسپیکر ناشی از مشکلات سخت افزاری باشد می توان با تعمیر و یا تعویض اسپیکر گوشی این مشکل را برطرف کرد.
اما در ابتدا باید تشخیص داد که مشکل کار نکردن اسپیکر سخت افزاری یا نرم افزاری است که این کار را باید به یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص سپرد. در زیر به آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی اشاره شده است.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات موبایل

آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندروید

در مرحله اول برای این که بتوانید به رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی بپردازید باید مطمئن شوید که مشکل مربوط به گوشی موبایل است یا گجت های دیگر دچار مشکل شده اند. زیرا ممکن است گاهی اوقات زمانی که از هندزفری یا هدفون استفاده می کنید متوجه عدم وجود صدا شوید و تصور کنید که ایراد از اسپیکر گوشی می باشد در صورتی که ممکن است هندزفری و یا هدفون و یا هر وسیله جانبی دیگر که به گوشی موبایل متصل است دارای ایراد باشد.
راه های مختلفی وجود دارد که می توانید با انجام آنها به رفع مشکل اسپیکر گوشی خود بپردازید.

Restart کردن، اولین گام جهت رفع مشکل اسپیکر

پس از این که تمامی گجت ها مانند هندزفری و یا هدفون را از گوشی جدا نمودید اولین گام برای رفع مشکل اسپیکر گوشی این است که گوشی خود را restart نمایید. ممکن است پس از ریستارت شده مشکل اسپیکر حل شده باشد و به درستی کار کند. ریستارت کردن به گوشی اندرویدی کمک می کند تا باگ هایی که وجود دارد برطرف شده و مشکلات بسیاری مربوط به گوشی های اندرویدی برطرف گردد.

بازگشت به تنظیمات کارخانه

معمولا در مشکلات نرم افزاری در گوشی های اندرویدی، با انجام تنظیمات بازگشت به تنظیمات کارخانه یا reset factory باگ های بسیاری برطرف می شود که درست شدن اسپیکر گوشی نیز یکی از این باگ ها می باشد. باید توجه داشت که در هنگام انجام تنظیمات reset factory اطلاعات گوشی و همچنین فایل های موجود بر روی حافظه گوشی حذف می گردد. نیاز است تا قبل از انجام این کار این فایل ها را در جایی دیگر قرار دهید تا بتوانید پس از رفع مشکل دوباره به آنها دسترسی داشته و به گوشی خود انتقال دهید.
اگر پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه مشکل اسپیکر گوشی برطرف نشد نیاز است تا به تعمیرکار موبایل مراجعه کرده تا نسبت به رفع این مشکل اقدام نماید.

تمیز کردن اسپیکر به وسیله سوزن

گاهی اوقات اسپیکر گوشی کار می کند اما از صدای کمی برخوردار است. در صورتی که این مشکل نرم افزاری نباشد و با ریست فکتوری کردن دستگاه درست نشود، می تواند ناشی از گرفتن منافذ اسپیکر باشد. اسپیکرهای گوشی بسیار حساس بوده و می توانند توسط گرد و غبار پوشانده شوند و اجازه خروج صدا را به بیرون ندهند. می توان با احتیاط با استفاده از سوزن یا یک وسیله نوک تیز مانند خلال دندان اسپیکر را تمیز نمود. اما در هنگام انجام این کار باید دقت بسیاری کرد تا اسپیکر بیشتر دچار مشکل نگردد.

جدا کردن گجت های مختلف به صورت دستی

همان طور که گفته شد کار نکردن اسپیکر گوشی ممکن است به دلیل مشکل در گجت های متصل به آن باشد. گاهی ممکن است این گجت ها از گوشی جدا شوند اما در گوشی موبایل هنوز در حالت اتصال قرار داشته باشند و اجازه خروج صدا را از اسپیکر ندهند. برای قطع کردن گجت های مختلف مانند هدفون یا هندزفری باید به قسمت تنظیمات گوشی رفته و گزینه connected device را انتخاب نمایید. در منوی این گزینه تمام دیوایس هایی که به گوشی متصل می باشند نشان داده شده است. در صورتی که گجتی مانند هدفون یا هندزفری در این منو وجود دارد بر روی آن کلیک کرده و آن را غیرفعال نمایید.
همچنین ممکن است گوشی شما در حالت بی صدا تنظیم شده باشد. می توانید در منوی تنظیمات گزینه don’t disturb یا silent را انتخاب کرده و مطمئن شوید که این گزینه ها غیر فعال باشند.

تست کردن حالت safe mode

در صورتی که با ریستارت کردن، مشکل اسپیکر گوشی برطرف نشد می توان حالت safe mode را نیز امتحان نمایید. با قرار دادن گوشی در این حالت امکان درست شدن صدای اسپیکر بسیار وجود دارد. برای انجام این کار لازم است تا پس از فشار دادن دکمه پاور، گزینه power off را انتخاب کرده و پس از آن گوشی بوت می گردد. برای درآوردن گوشی از این حالت پس از انجام دوباره مراحل قبل، گزینه restart را انتخاب نمایید تا گوشی به حالت عادی بازگردد.

خشک کردن گوشی در صورت خیس شدن آن

گاهی اوقات ممکن است اسپیکر گوشی به علت رطوبت و یا خیس شدن آن اتفاق بیفتد. در چنین مواقعی لازم است تا در اولین گام باتری گوشی را در صورتی که قابل جدا شدن می باشند جدا کرده و نسبت به خشک کردن گوشی اقدام نمایید. می توان گوشی موبایل را به مدت در کیسه برنج قرار داد تا رطوبت آن از بین برود و خشک گردد. همچنین استفاده از هوای داغ سشوار می تواند به خشک کردن گوشی کمک بسیاری نماسد. در هنگام استفاده از سشوار برای خشک کردن باید مراقب باشد تا هوای داغ زیاد به قطعات گوشی نزدیک نشود، زیرا ممکن است باعث آب شدن و سوختن قطعات گردد.

مراجعه به تعمیرگاه موبایل تخصصی

در صورتی که مشکلی برای اسپیکر موبایل به وجود آمد، در صورتی که از وصل نبودن گجت های مختلف به گوشی مطمئن بودید و گوشی خود را ریست نیز نمودید و مشکل اسپیکر برطرف نشد بهترین کار مراجعه به یک تعمیرگاه موبایل حرفه ای می باشد تا دستگاه شما را عیب یابی نموده و نسبت به رفع مشکل اسپیکر آن اقدام نماید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960