آموزشگاه فن و کار

آموزش قالی بافی

آموزشگاه فن و کار برای آموزش صفر تا صد قالی بافی و فرش بافی به علاقه مندان هنر و صنایع دستی ایرانی، برنامه آموزشی جامع و کاملی را در نظر گرفته است که دربرگیرنده سه ترم قالی بافی درجه 2 و درجه 1 و تابلو فرش بوده و به طور کامل با استانداردهای معین گشته از طرف سازمان فنی و حرفه ای کشور مطابقت و هماهنگی دارند.

گفتنی است، این سه ترم در مجموع دربرگیرنده بیش از 150 ساعت آموزش تخصصی قالی بافی و فرش بافی و تمرین های عملی متنوع بوده و در کارگاه های فوق العاده مدرن و مجهز که دارای جدیدترین ابزار آلات و دستگاه های تخصصی قالی و فرش بافی هستند (اعم از دار قالی، چله، خامه فرش، نقشه های سنتی و کامپیوتری، قلاب قالی بافی، دفه یا شانه فرش، کاردک، قیچی، سیخ پود کشی و …) برگزار می شوند.

به طور خلاصه، آن چه در دوره فنی و حرفه ای قالی بافی و فرش بافی خواهید آموخت؛ به شرح زیر است:

آموزش قالی بافی و فرش بافی درجه 2

 • شناخت مواد اولیه مورد نیاز برای بافت قالی و فرش (کرک، پشم، ابریشم، پنبه و …) و تفاوت آن ها با یکدیگر، آشنایی با طرح ها و سبک های قالی بافی و فرش بافی در استان ها و مناطق مختلف (مانند تبریز، اصفهان، همدان، نائین، کرمان، قم، مشهد، کاشان و …)
 • آشنایی با انواع طرح های رایج و محبوب قالی بافی و فرش بافی مثل طرح های ابنیه و آثار تاریخی و باستانی، شاه عباسی، اسلیمی، افشان، بته ای و بته جقه، گل فرنگ، بخارا یا ترکمن و …
 • آموزش عملی چله کشی و چله دوانی تخصصی و حرفه ای و روش به کارگیری و استفاده از انواع تجهیزات و وسایل قالی بافی و فرش بافی مانند دار، چله، نقشه، قلاب، دفه، کاردک و …
 • تدریس مهارت های بستن کوجی، شیرازه زدن، پایین آوردن و جدا کردن فرش از دار به شکل صحیح و بدون آسیب زدن به بافت و طرح آن
 • روش بافتن گلیم در بخش ابتدایی و انتهایی فرش، آموزش بافت قالی و فرش با توجه به نقشه های سنتی و مدرن (کامپیوتری) و رفع ایرادات و نواقص موجود در فرش یا قالی به صورت همزمان با بافت
 • و …

آموزش قالی بافی و فرش بافی درجه 1

 • آموزش کارشناسی و بررسی تخصصی فرش ها و قالی ها از نظر جنس (پشمی، تمام پشم، چله پشم، کرکی، ابریشمی، گل ابریشمی، چله ابریشمی و …) و با توجه به ابعاد آن (قالیچه، قالی، کناره، پشتی، فرش بزرگ، پادری و …)
 • مهارت در شناخت انواع گره ها، مراحل مکمل و تکمیل کننده بعد از اتمام بافت فرش و قالی، شناخت روش های مناسب و یا به کارگرفته شده برای بافت فرش و پود گذاری مورد استفاده در آن، بررسی رج ها و تعیین مواد اولیه بر اساس آن ها و …
 • آموزش صفر تا صد بافت قالی و فرش در سایزها و شکل های هندسی متنوع مانند دایره، بیضی، مربع، مستطیل، چند ضلعی، کروی (حجم) ، گلابدان، سجاده ای، پادری و …
 • تدریس روش های بهینه برای بافت انواع و اقسام قالی و فرش به صورت برجسته، دو رو و سوف در سبک های مختلف مانند کلاسیک، مدرن، روستایی، شهری، عشایری و …
 • آموزش چگونگی بررسی بازار و رقبا و در ادامه، راه اندازی کسب و کار تولیدی و کارگاه تخصصی بافت فرش و قالی و راهکارهای بهینه و اثربخش برای مدیریت منابع مادی و معنوی و نیروی انسانیِ کارگاه
 • و …

آموزش بافت تابلو فرش

 • شناخت انواع نخ ها و چله و الیاف و مواد اولیه مورد استفاده در تهیه و بافت تابلو فرش و تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز برای این کار مانند دار و چله و سایر وسایل، روش آماده سازی اولیه دار و سیه بندی آن
 • تدریس روش های بهینه برای کد گذاری چله ها، چله کشی، هاف گذاری، تسمه گذاری، زنجیره زنی و شناخت انواع گره ها (گره فارسی، ترکی، تقلبی، کمانشیب، جفتی بافی، مغلوب، آویز، مضاعف و …)
 • آموزش بافت تابلو فرش با توجه به نقشه های سنتی و کامپیوتری و رفع نواقص و مشکلات تابلو در حین کار و پرداخت و جدا سازی صحیح تابلو از دار در نهایت دقت و ظرافت
 • تدریس روش بافت انواع تابلو فرش ها با نقوش و طرح های گوناگون (اعم از منظره، طبیعت و حیوانات و درختان، گل و گلدان، طرح های مذهبی و آیه و دعا، چهره افراد عادی یا شخصیت های معروف، سبک فرانسوی، مینیاتوری، ترکیبی و سایر طرح ها)
 • و …

برای مشاهده لیست کامل سرفصل ها و کسب اطلاعات تکمیلی درباره دوره قالی بافی و فرش بافی فنی و حرفه ای در آموزشگاه فن و کار، می توانید همین صفحه را بررسی کرده و سپس با اطلاعات و آگاهی کامل نسبت به ثبت نام و حضور در کلاس اقدام نمایید.

فیلم معرفی دوره آموزش قالی بافی و فرش بافی فن و کار

نام دوره: آموزش فرش بافی
مدت دوره: 180 ساعت در سه ترم
سطح دوره: مبتدی تا پیشرفته
نحوه برگزاری: حضوری و آنلاین
پیش نیاز: ندارد
جنسیت: بانوان و آقایان
اعتبار مدرک دوره: مدرک فنی حرفه ای قالی بافی و بافت فرش

هزینه اموزش فرش بافی

شهریه دوره آموزش فرش بافی درجه دو
4500000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی قالی بافی درجه دو
7600000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین قالی بافی درجه دو
2250000 (تومان)
شهریه دوره اموزش فرش بافی درجه یک
7000000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی قالی بافی درجه یک
11900000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین قالی بافی درجه یک
3500000 (تومان)
شهریه دوره آموزش بافت تابلو فرش
5000000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی بافت تابلو فرش
8500000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین بافت تابلو فرش
2500000 (تومان)
توانمندی ها و مهارت هایی که در دوره آموزش بافت فرش و تابلو فرش بدست می آورید

توانایی شناسایی فرش های مختلف از جهت جنس و ابعاد :

در این دوره با انواع فرش ها از نظر جنس پرز (مانند: پشمی، کرک پشم، کرک پشم و ابریشم، ابریشکی)، از نظر ابعاد (بزرگ پارچه، قالی، پرده ای، کناره، دوذرع، قالیچ، ذرع و نیم، ذرع و ارک، پادری و…)، از نظر جنس چله و پود (ماندد: پشم، پنبه، ابریشم) و فرش های صوف باف پود رو فلزی (طلا یا نقره) آشنا می شوید.

توانایی شناخت و تشخیص نوع ضخامت مواد ابتدایی مناسب با رج شمار :

در این دوره تسلط کاملی به شناخت وتشخیص انواع رج و رج شمار: ذزع (آذری، فارسی، کرمانی) – چارک (آذری، فارسی، کرمانی) – گره ذرعی (آذری، فارسی) ، با مناطق محاسبه رج شمار (تبریز، اصفهان، نائین) ، با تناسب ضخامت چله و رج شمار انواع پود(نازک، همقطر، ضخیم)،  و… را بدست می آورید.

تسلط بر شناسایی ساز و کارهای بافت فرش و انواع پود گذاری :

در این دوره انواع مکانیزم های بافت فرش (چله صاف، لول، نیم لولتخت، جفت نما و …)، انواع شیوه های پودگذاری (نازک، ضخیم، دوپود، هم قطر و …) و شناسایی اصول مکانیزم های بافت فرش و پودگذاری را به خوبی یاد می گیرید.

تسلط به شناخت گره های معمول و رایج در مناطق :

ضمن شناخت گره های تک متقارن و تک نامتقارن، گره های جفتی و جفتی پیوسته و نا پیوسته، جفتی متقارن و نامتقارن و … ، به عمل سرکش و روش دست گردن و اصول شناخت گره متداول در مناطق تسلط پیدا خواهید کرد.

تسلط به مراحل پایانی بعد از فرآیند بافت:

در این دوره به انواع شورفرش و اصول انتخاب آن، انواع شیرازه منفصل، دارکشی، رنگ گذاری، لکه گیری، نحوه خشک کردن، کز دادن و اطو کردن و موارد کاربردی دیگر مربوط به مراحل تکمیلی فرش تسلط پیدا خواهید کرد.

تسلط با بافت انواع فرش های گرد، بیضی و چند ضلعی :

در این دوره ضمن شناخت اصول محاسبه فرش های گرد و بیضی ، یاد می گیرید که چگونه اصول ترسیم فرم فرش بر روی چله را انجام دهید و همچنین اصول گلیم باقی قسمتهای بدو گره و اصول بافت فرش ها به شکل گرد و بیضی را آموزش می بینید.

تسلط به بافت انواع فرش سوف :

در این بخش از آموزش اصول انواع بافت های فرش از قبیل بافت فرش سوف ساده، فرش زمینه گلابتون و فرش زربفت را یاد می گیرید.

تسلط به بافت انواع فرش های برجسته :

در این دوره اصول قیچی کاری با انواع قیچی را آوزش می بینید و ضمن شناخت اصول قیچی کاری فرش های برجسته ، یاد می گیرید چگونه فرم های برجسته را ثابت نگه دارید.

تسلط به بافت انواع فرش های دورو :

در این دوره انواع چله کشی در فرش های دورو، تقسیم بندی چله ها، پودکشی، اصول بافت فرش های دورو و … را یاد می گیرید.

توانایی فعال سازی و کنترل کارگاه های تولیدی فرش :

در این دوره با انواع سلیقه مشتری در انتخاب نقش و رنگ فرش ها آشنا می شوید. و به اصول نحوه کاهش هزینه های انبارداری، خواب سرمایه، هزینه های تولید محصول و نحوه افزایش بهره وری تسلط پیدا خواهید کرد و یاد می گیرید چگونه یک کارگاه فرش بافی را راه اندازی کنید.

تسلط به شناخت مواد ابتدایی و پایه بر طبق تولیدات مناطق :

در این دوره ضمن شناخت انواع خصوصیات نخ پنبه، پشم و ابریشم ، توانایی کاملی در روش های ریسیدن آنها را متناسب با چله و پودزیر و پود رو بدست می آورید و واحدهای اندازه گیری ضخامت پنبه، ابریشم و پشم را به خوبی یاد می گیرید.

تسلط به مباحث مرتبط با دار و وسایل :

در این دوره با ساختمان انواع دار ماندد زیردار متحرک، سردار متحرک، گردان، فندک دار ، همچنین خصوصیت جنسهای دار فلزی و چوبی ، کوجی و هاف و… آشنا می شوید و یاد می گیرید چگونه با انواع ابزار مانند ابزار گره زدن، پودکشی، شانه، ابزار کنترل سلامت بافت و… آنها را عیب یابی کنید.

تسلط بر شناسایی طرح های مختلف فرش :

در این دوره با انواع نقوش و طرح ها را در فرش از جهات مختلف مانند فرم و حرکت و نحوه اجرای آنها را یاد می گیرید. همچنین توانایی کاملی در نحوه محاسبه تعداد چله ها و روش استفاده از طرح های شماره گذاری شده بدست می آورید.

توانایی کامل نحوه چله کشی در هنر قالی بافی :

در این دوره انواع روش های چله کشی را یاد می گیرید. و توانایی کاملی درنحوه چله دوانی و بستن نخ ها، اصول سیه بندی، پخش چله در سردار و زیر دار، انجام تنظیمات کشش چله ها و موارد کاربردی دیگر در هنر قالیبافی بدست می آورید.

تسلط به فرایند بستن کوجی یا نیره :

در این دوره ضمن شناخت کوجی و اجزا کوجی، روشهای انتخاب نخ مناسب و موراد مرتبط دیگر ، توانایی کاملی در نحوه تعیین قطر چوب در کوجی، نحوه خلاصی نخ های پیوند، تعیین محل مناسب استقرار کوجی و … به دست می آورید.

توانایی کامل در فرآیند بافتن گلیم برای ابتدا و انتهای فرش :

در این دوره ضمن شناخت روش های گلیم (فارسی، یک لا، چندلا، آذری، ساده، صوف باف، ملیله دورنگ و چند رنگ)، اصول بافت ابتدا یا انتهای فرش و انواع روشهای زنجیره بافی متداخل قایقی و … را یاد می گیرید.

تسلط به بافت فرش :

در این دوره انواع گره زدن ها، روش های پود گذاری زیر و رو، شانه کردن پرزها، میزان کوبیدن رج، روش های صحیح قیچی کردن، اتصال پودها و موارد کاربردی و مهم دیگر را با جزئیات کامل آموزش خواهید دید.

توانایی انجام فرآیند شیرازه زدن :

در این دوره انواع شیرازه ها ( شیرازه متصل، ساده، پیچی، متخاصم، متقاطع، چند ردیفه، شطرنجی، منفصل و … )، نحوه کارکرد و روش اتصال آنها را یاد می گیرید و توانایی کاملی در این زمینه بدست می آورید.

تسلط به نقشه خوانی قالی و تصحیح نقص ها :

در این دوره فرآیند واگیره ونحوه اجرای آن در حاشیه نقشه فرش در طول و عرض را یاد می گیرید و توانایی کاملی دراصول اجرای نقوش تکراری در زمینه فرش و تنظیمات تعداد چله ها با توجه به تعداد تکرار بدست می آورید.

تسلط به فرایند پایین آوردن و جداکردن فرش از دار :

در این دوره انواع روشهای پایین کشی فرش از دار متناسب با نصب چله کشی ها را یاد می گیرید و توانایی کاملی درنحوه جداسازی فرش از دار بدست می آورید.

تسلط به عیب یابی و رفع ایرادات فرش در زمان فرآیند بافت فرش :

در این دوره ضمن شناخت دلایل بروز عیوب در حین بافت فرش از جمله پایین زدگی و بالا زدگی، سره، شانه، لوچه، شمشیری، کجی، کیسی، بد پود بودن، شل بافی، خلوتی، دو دستی بافت، لول شدن لبه، بید خوردگی و… ، روشهای رفع عیوب و ایرادات را به خوبی یاد خواهید گرفت.

تسلط بر ارتقاء بهره وری و نکات بهداشتی و ایمنی :

در این دوره موارد بهداشت فردی و اجتماعی و کارگاهی مرتبط با فرشبافی را یاد خواهید گرفت و عواملی که باعث افزایش بهره وری و ارتقاء کیفیت می شود را آموزش می بیند.

تسلط بر انواع گره زدن های تکنیکی :

در این دوره اصول انواع گره زدن ها از جمله تمام گره زدن، نیم گره زدن و ¼ گره زدن  و  گره های تزیینی را به صورت کامل و جامع آموزش خواهید دید.

توانایی تشخیص محل گره های تکنیکی :

در این دوره ضمن شناخت مفاهیم نقطه کردن طرح تابلویی ، اصول متناسب کردن نقشه تابلویی با رج شمار ، از بین بردن مرزها و ایجاد سایه با فرآیند پخش رنگ و بسیار موارد دیگر مربوط به گره های تکنیکی را یاد می گیرید.

تسلط بر فرش بافی تکنیکی و تابلویی :

در این دوره به روش های بافتن فرش های تکنیکی به لحاظ محتوا از جمله منظره بافی یا سایه دار بافی، چهره بافی و خط بافی یا شعر بافی و… تسلط پیدا خواهید کرد.

سرفصل های دوره آموزش بافت فرش و تابلو فرش

سرفصل های آموزش فرشبافی درجه 1

شناخت انواع مختلف فرش از جهت جنس و ابعاد :

 • شناخت و بررسی انواع مختلف فرش به جهت جنس پرز و کاربرد آن
 • شناخت و بررسی انواع مختلف فرش به جهت جنس چله و پود و مکان مورد استفاده
 • شناخت و بررسی انواع فرش ها از جنس تمام پشم
 • شناخت و بررسی انواع فرش ها از جنس تمام ابریشم
 • شناخت و بررسی انواع فرش های صوف باف پود رو فلزی
 • شناخت و بررسی فرش های مختلف از جهت اندازه و ابعاد
 • شناخت اصول و پایه در نوع های مختلف فرش از جهت جنس و اندازه
 • و…

آموزش شناخت و تشخیص نوع ضخامت مواد ابتدایی مناسب با رج شمار :

 • شناخت رج و رج شمار
 • شناخت روش های حساب کردن رج شمار به شکل منطقه ای
 • روش متناسب کردن رج شمار با چله از جهت ضخامت
 • شناسایی ضخامت انواع پود
 • نحوه تشخیص محل عبور انواع پود (پود زیر، پود رو)
 • برابری ضخامت انواع پود با رج شمار
 • متناسب بودن ضخامت پشم های مختلف ماشین ریس (خامه) با رج شمار
 • متناسب بودن رج شمار با ضخامت کرک های ماشین ریس و مقدار لای آن ها
 • تناسب رج شمار با ضخامت نوع های ابریشم پرز
 • تناسب رج شمار با نوع های پشم ریس شده به وسیله دست
 • پایه و اساس شناسایی و مشخص کردن مواد ابتدایی در تناسب با رج شمار فرش بافته شده
 • و…

آموزش شناخت ساز و کارهای بافت فرش و انواع پود گذاری :

 • شناسایی ساز و کارهای مختلف فرش بافی
 • فرآیند پود گذاری
 • پایه و اساس تشخیص ساز و کارهای بافتن فرش و آشنایی با انواع پود گذاری
 • و…

آموزش شناسایی گره های معمول و رایج در مناطق

انوع گره های تک

انواع گره های دوتایی یا جفتی

فرآیند سرکش

آموزش فرآیند دست گردن

اصول و پایه شناخت انواع گره های معمول و کاربردی در منطقه ها

اصول و پایه گره های معمول و متداول در منطقه ها

آموزش شناسایی مرحله های پایانی بعد از فرآیند بافت :

 • شناخت اساس نارک کاری در فرش
 • آموزش شناخت نوع های مختلف شور فرش
 • شناخت شیرازه های مختلف منفصل
 • شناخت شیوه های مختلف فرآیند مهارکردن سر و ته فرش
 • شناخت عمل دارکشی
 • شناخت فرآیند رنگ گذاری
 • شناخت نحوه رنگ برداری و لکه گیری
 • شناخت روش شورفرش ها با مقاومت کم
 • روش های فرآیند خشک کردن فرش ها
 • شناخت روش های فرآیند کز دادن و عمل اطو کشیدن و دیگر مرحله های فرآیند زیبا سازی
 • شناخت روش های رفو کردن و از بین بردن ایرادات باقی مانده در فرش
 • مراحل پایانی بعد از عمل بافتن
 • و…

آموزش بافت انواع فرش های گرد، بیضی و چند ضلعی :

 • اصول حسابرسی انواع فرش های گرد، بیضی و چندضلعی
 • نحوه انتخاب نوع و اندازه خامه، چله و پود زیر بر طبق مساحت فرش
 • شناخت رسم شکل و فرم فرش بر چله قبل از فرآیند بافت
 • اصول بافت گلیم در بخش هایی که بدون گره هستند
 • و…

آموزش روشهای بافت انواع فرش سوف :

 • روش های بافتن فرش سوف ساده
 • اصول بافت فرش های زمینه گلابتون
 • روشهای بفات فرش های زربفت یا زری باف
 • و…

آموزش نحوه بافتن انواع فرش های برجسته :

 • روند به کارگیری گره مضاعف در بافتن فرش برجسته
 • نحوه قیچی کاری در فرش ها برجسته
 • انواع قیچی فرش
 • شیوه های به ثبات رسوندن فرمهای برجسته
 • و…

آموزش بافت فرش های دورو

 • روش چله کشی در فرش های دورو
 • قسمت بندی چله ها در فرش ها از نوع دورو
 • بافت فرش های دورو به ترتیب و مجزا
 • فرآیند پود کشی فرش های دورو
 • روش های بافتن فرش دورو و مشص کردن مقدار ضخامت خامه
 • و…

آموزش فعال سازی و کنترل کارگاه های تولیدی فرش

 • روش های تحقیق کردن و کسب کردن اطلاعات واقعی و درست از بازار فرش
 • انواع رنگ های مورد علاقه مشتری ها
 • روش های طبقه بندی رنگ های انتخاب شده
 • شناخت نقش های مورد علاقه مشتری ها
 • روش های باف مورد علاقه مشتری ها
 • نحوه انتخاب مواد ابتدایی بر طبق علاقه مشتری ها
 • روش های کم کردن هزینه ها در قسمت انبارداری و خواب سرمایه
 • روش های کم کردن تایم و مبالغ تهیه محصول در حین افزایش کیفیت
 • روش های تولید و مجهز کردن کارگاه های متمرکز بافتن فرش
 • موارد بهداشتی و مسائل ایمنی کارگاه
 • شیوه های ارتقاء بهره مندی و کم کردن ضایعات
 • موارد حقوقی، فرهنگی و اجتماعی و رسم و رسوم بافندگان و کارفرما در مناطق و افزایش شان اجتماعی بافندگان
 • شناخت واحدهای حقوق دادن به بافندگان (مقاط قبال و … )
 • راه اندازی و فرآیند مدیریت کارگاه تولید فرش
 • و…

و…

سرفصل های آموزش فرشبافی درجه 2

شناخت و بررسی تاریخچه فرش :

تاریخچه فرش

شناخت مواد ابتدایی و پایه بر طبق تولیدات مناطق :

 • شناسایی مواد ابتدایی کاربردی در فرش بافی
 • شیوه های شناخت الیاف مصنوعی از الیاف طبیعی با استفاده از روش سوزاندن
 • شناخت ویژگی های فیزیکی پشم
 • روش های طبقه بندی پشم
 • شیوه های شستن پشم
 • شیوه های مختلف ریسیدن و ویژگی های هر کدام
 • شناخت انواع واحدهای اندازه کردن میزان ضخامت نخ پشمی
 • شناسایی کارکرد نخ پشمی و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز چله در پود زیر و پود رو
 • شناسایی ویژگی های فیزیکی پنبه
 • شناسایی شیوه های مختلف ریسیدن پنبه
 • شناخت واحدهای اندازه زدن میزان ضخامت پنبه ای
 • شناسایی کارکرد نخ پنبه و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز چله در پود زیر و پود رو
 • شناسایی ویژگی های فیزیکی ابریشم
 • شناخت شیوه های مختلف ریسیدن ابریشم
 • شناخت واحدهای اندازه زدن میزان ضخامت نخ ابریشمی
 • شناسایی کارکرد ابریشم و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز پود و چله
 • اصول و پایه انتخاب مواد ابتدایی مناسب با خصوصیات فرش تهیه شده در منطقه
 • و…

آموزش آشنایی با دار و وسایل :

 • شناخت نوع های مختلف دار از جهت ساختمان و حرکتی
 • شناسایی نوع های مختلف دار از جهت جنس
 • شناسایی روش های تعیین سالم بودن دار و شیوه از بین بردن ایرادات آن
 • روش های مختلف راه اندازی دار
 • کار با وسایل مختلف بافت های معمول و کاربردی در منطقه
 • روش های شناخت و از بین بردن ایراد از وسایل بافت
 • شناخت انواع نیمکت از جهت محکم بودن و استقرار
 • شناخت کوجی و وسایل آن
 • شناخت هاف
 • روش های مختلف زیر و رو کردن چله ها
 • اساس و پایه شناسایی دار و وسایل
 • و…

آموزش شناسایی طرح های مختلف فرش :

 • شناسایی انواع طرح های فرش از جهت شکل و حرکت
 • شناسایی انواع نقش فرش از جهت شیوه اجرا
 • روش های محاسبه و تصحیح تعداد چله ها برتاسب با نقش و طرح
 • طرح های مختلف فرش از جهت فرم
 • به کارگیری انواع طرح ونقشه های دارای علامت و آشنایی با آنها
 • اصول و پایه شناخت نقش های مختلف در فرش
 • و…

آموزش نحوه چله کشی در هنر قالی بافی :

 • شناخت شیوه های مختلف فرآیند چله کشی
 • چله کشی و نحوه بستن نخ های تزله
 • روشهای راه اندازی چله دوانیده شده بر دار
 • تنظیمات دار به منظور راه اندازه چله روی دار
 • مشخص کردن تعداد چله ها بر طبق نقشه
 • فرآیند سیه بندی ( تقسیم بندی سردار و زیردار به فاصله های برابر)
 • شیوه های پایه و اساسی پخش کردن چله در سردار و زیر دار بر طبق رج شمار
 • روش های مختلف کنترل کردن انواع چله ها در سردار و زیر دار در مواقع ضروری
 • روش های تنظیم کردن کشش چله ها
 • عیب یابی چله ها بعد از فرآیند چله کشی و یا راه اندازی بر رو ی دار
 • روش های پایه در چله کشی و چله دوانی و راه اندازی آنها روی دار
 • و…

آموزش انجام فرآیند بستن کوجی یا نیره :

 • یادگیری کارکرد کوجی و هر یک از وسایل آن
 • نحوه برگزیدن نخ درست برای حلقه های پیوند
 • روش های تعیین قطر چوب در فرآیند کوجی، اندازه ارتفاع زیر سری کوجی، مقدار خلاصی نخ های پیوند
 • کارکرد و میزان قطر مناسب نخ کمان بر روی کوجی
 • تعیین مقدار پخش نخ های پیوند در کوجی
 • روش های تعیین مقدار خلاصی نخ های پیوند
 • روش های تعیین مقدار قطر زیر سری در فرآیند کوجی
 • تعیین مکان مناسب جهت استقرار کوجی
 • روش های برطرف کردن عیوب اتصالات نخ های پیوند با چله ها
 • شیوه بستن دو کوجی و موارد متعلق به آن در شهرهای کرمان و یزد
 • نحوه بستن کوجی
 • و…

آموزش فرآیند بافتن گلیم برای ابتدا و انتهای فرش :

 • انواع مختلف زنجیره بافی
 • انواع شیوه های بافت گلیم
 • اصول و پایه بافتن گلیم در ابتدا و انتهای فرش
 • و…

آموزش فرآیند بافت فرش :

 • انواع گره های معمول و شایع در منطقه بر اساس ایرادات و حسن ها
 • انواع روش های گره زدن های معمول و شایع در منطقه
 • فرآیند پود گذاری معمول و شایع در منطقه
 • روش درج چله ها در تناسب با رج شمار
 • شناخت اندازه کشش پودها
 • روش های مختلف فرآیند پیش کشی
 • روش های مختلف شانه زدن پرزها
 • روش و اندازه کوبیده شدن رج
 • شناخت پایه و اساس انتخاب طول پرز
 • انواع مدل های قیچی زدن
 • اتصال یک یا چند چله پاره شده
 • روش های تصحیح بافت های اشتباه انجام شده در رج های قبلی
 • فرآیند ترمیم چله های پاره شده ( بشتر از 2 چله در یک قسمت از رج)
 • اتصال پودهای زیر و پودهای رو
 • شناخت انواع مختلف خواب فرش
 • پایه و اصول بافتن فرش
 • و…

آموزش انجام فرآیند شیرازه زدن :

 • شناسایی شیرازه های مختلف و نحوه کرکرد آنها
 • روش های اتصال شیرازه ها به فرش
 • روش های صحیح فرآیند شیرازه زدن
 • و…

آموزش نحوه نقشه خوانی و تصحیح نقص ها :

 • روش های اجرای نقشه واگیره برای حاشیه های فرش در عرض و طول
 • روش های از بین بردن کسری یا ضایعات چله در زمان اجرای واگیره های حاشیه در قسمت عرض
 • روش های انجام نقشه زمینه فرش
 • روش های انجام نقش های تکراری در قسمت زمینه فرش و ساماندهی تعداد چله ها با مقدار تکرار
 • روش های نقشه خوانی و تصحیح نقص ها
 • و…

آموزش اجرای پایین آوردن و عمل جداکردن فرش از دار :

 • شیوه های مختلف در فرآیند پایین کشی بر طبق روش چله کشی
 • شناخت عمل پایین کشی بر حسب نحوه نصب چله دوانیده شده
 • فرآیند پایین کشی متناسب با فرآیند نصب
 • روش جدا کردن فرش از دار قالی بعد از تکمیل بافت
 • و…

آموزش شناسایی برطرف کردن ایرادات فرش در زمان فرآیند بافت :

 • شناسایی علت ایجاد عیوب در حین بافت فرش
 • طریقه تمیز کردن وسایل و ابزارآلات فرش و کارگاه
 • فرآیند پیشگیری از عیوب ایجاد شده در حین بافت فرش
 • روش های کنترل عیوب ایحاد شده زمان بافت
 • عیب یابی ها و روشهای رفع آنها
 • روشهای رفع عیوب بعد از اتمام بافت
 • روش های اساسی و پایه شناسایی، پیشگیری و کنترل و از برطرف کردن عیوب در زمان بافت
 • و…

آموزش ارتقاء بهره وری و سالم بودن جسم، روان و جنبه اجتماعی :

 • بهداشت فردی در کارگاه فرش
 • بهداشت اجتماعی و بهداشت کارگاه
 • شناخت موارد فرهنگی اجتماعی و حقوقی در مورد بافندگان مناطق
 • موارد ایمنی در استفاده از ابزار و وسایل کارگاه
 • فرآیند پیشگیری از بیماری و مسائل به وجود آمده بر اثر رعایت نکردن بهداشت و ایمنی
 • شناخت و بررسی موارد موثر بر افزایش کیفیت بافت
 • شناخت و بررسی موارد موثر بر افزایش بهره وری
 • و…

و…

سرفصل های دوره آموزش بافت تابلو فرش و بافت فرش ابریشم

آموزش روش های گره زدن تکنیکی

 • رده بندی گره های مختلف
 • شیوه های تمام گره زدن
 • شیوه های نیم گره زدن
 • شیوه های ¼ گره زدن
 • روش های پایه در گره زدن های تزیینی
 • و…

آموزش مشخص کردن محل گره های تکنیکی

 • روش نقطه کردن نقوش تابلویی
 • ال پایه و ابتدایی فرآیند نقطه کردن
 • ایجاد تناسب بین نقشه تابلویی با رجشمار مد نظر
 • روش های پخش رنگ به منظور ساخت سایه و حذف مرزها
 • روش صحیح مشخص کردن محل به کارگیری انواع گره های تکنیکی
 • و…

آموزش فرش بافی تکنیکی و تابلویی

 • انواع روش های بافتن در فرش های مختلف تکنیکی از جهت محتوی
 • و…

و…

مزایای دوره برای کارآموزان
پشتیبانی نامحدود icon1
ارائه گواهینامه معتبر icon2
ارائه آموزش برای بازار کار icon3
دسترسی سریع icon4
آموزش کاربردی و علمی icon5
اساتید با تجربه icon6

تصاویر دوره آموزش بافت فرش و تابلو فرش فن و کار

دوره های پیشنهادی دپارتمان صنایع دستی

ویدیوی نظرات کارآموزان آموزش قالی بافی

سوالات متداول آموزش قالی بافی

آموزشی در حدود 150 ساعت را برای یادگیری صفر تا صد این رشته در قالب سه ترم بافت قالی درجه 1 و درجه 2 و تابلو فرش در نظر گرفته شده است. اما شما هنرجويان گرامی باید نسبت به تهیه وسایل و لوازم مورد نیاز این رشته و انجام تمرین های عملی در منزل در حین دوره نیز اقدامات لازم را انجام دهید تا بتوانید به خوبی به مهارت های مورد نیاز بافندگی قالی و فرش و تابلو فرش مسلط شده و در حین دوره یا در آینده، از این هنر ارزنده و فاخر خود به درآمدهای خوبی دست یابید.

پس از اتمام دوره، لزومی ندارد که شما برای شروع کار و کسب درآمد به استخدام کارگاه تولیدی و یا کارفرمای خاصی در بیایید. بلکه می توانید مدرک فنی و حرفه ای خود را دریافت کرده و سپس با استفاده از این مدرک، به منظور شروع فعالیت و پرداخت هزینه های خرید تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز بافت قالی و فرش و تابلو فرش؛ تسهیلات و وام بانکی دریافت نمایید. به علاوه؛ میزان درآمد شما بستگی به مهارت، دقت و سرعت کارتان دارد. بدیهی است هر چه فرش و قالی و یا تابلو فرش هایی که می بافید ظریف تر، خوش نقش تر و هنرمندانه تر باشند و در مدت زمان کمتری بافته شوند؛ میزان درآمد شما از فروش این محصولات بیشتر خواهد شد.

بله. یکی از مهم ترین مواردی که در این کلاس به شما آموزش داده می شود؛ این است که چگونه با در نظر گرفتن موارد مختلف (مانند ابعاد، مواد اولیه، سختی یا آسانی طرح و نقشه، مدت زمان لازم و سایر عوامل) ، قیمتی مناسب و منصفانه برای تابلو فرش، قالی، فرش، قالیچه و سایر کالاهایی که بافته اید، تعیین کرده و چگونه و با استفاده از چه روش هایی، برای محصولات و صنایع دستی خود مشتری پیدا کرده و آن ها را به قیمت خوبی به فروش برسانید.

بله. این دوره و به طور کلی حوزه بافندگی فرش، محدودیت سنی یا جنسیتی نداشته و هم آقایان و هم خانوم ها می توانند به یادگیری آن پرداخته و به درآمدهای بسیار خوبی دست یابند. لازمه موفقیت در این شغل هم برای مردان و هم زنان؛ علاقه به صنعت فرش، صبر و حوصله کافی، پشتکار، دقت و تیزبینی و کمی خلاقیت و هنر است.

خیر. این دوره پیش نیاز خاصی ندارد و شما می توانید (به ترتیب) آموزش را از دوره فرش بافی درجه 2 شروع کرده و سپس با شرکت در دوره های قالی و فرش بافی درجه 1 و تابلو فرش، مهارت های پیشرفته تر و حرفه ای تر این حوزه را یاد بگیرید.

شما دانشجویان گرامی با گذراندن دوره قالی بافی درجه 1 و درجه 2 قادر خواهید بود انواع فرش، قالی و قالیچه ها را از نظر جنس آن ها، رنگ بندی، طرح و نقشه، مهارت فرد بافنده و ارزش قیمتی به طور دقیق و موشکافانه بررسی کرده و نظر کارشناسانه و تخصصی خود در این زمینه را اعلام دارید. حوزه شغلی کارشناسی فرش به ویژه برای کسانی که قصد دارند خودشان کسب و کار تولید فرش و صادرات فرش به سایر کشورها را راه اندازی کرده و یا به عنوان مشاور برای شرکت های صادر کننده و یا تاجران و بازرگانان فرش کار کنند؛ مناسب است.

بر اساس قوانین و مقررات کشور ایران و سازمان های بیمه ای مانند تامین اجتماعی، کسانی مشمول دریافت بیمه قالی بافی و فرش بافی می شوند که شرایط خاصی داشته باشند. برخی از مهم ترین این شرایط و الزامات، بدین شرح هستند: فرد بافنده باید در محل سکونت و زندگی خود (و نه یک کارگاه تولیدی یا کارخانه فرش) مشغول به کار باشد؛ دستگاه ها و تجهیزات فرش بافی فعال و پراستفاده داشته و به عنوان یک بافنده فرش به طور مداوم از این دستگاه ها استفاده کند و مشغول بافت فرش و قالی و گلیم و تابلو فرش باشد؛ در حال حاضر به استخدام فرد یا سازمان دیگری درنیامده باشد و به صورت مستقل (بدون کارفرما) مشغول فعالیت و کار باشد و …

بله. این دوره محدودیت زمانی و یا سنی نداشته و دانشجویان و دانش آموزان و کارمندان هم می توانند به صورت فشرده و خصوصی و یا با شرکت در کلاس های آخر هفته، نسبت به یادگیری این رشته اقدام نمایند.

شما می توانید با پرداخت هزینه اندک از طریق وب سایت آموزشگاه فن و کار، در دوره پیش ثبت نام کرده و نام خود را در لیست شرکت کنندگان دوره رزرو نمایید؛ سپس از طریق تماس تلفنی و مراجعه حضوری (در صورت نیاز) و مشورت با کادر اداری و آموزشی موسسه، بقیه مراحل لازم برای ثبت نام خود و شرکت در کلاس را طی نمایید.

این دوره در قالب سه ترم برگزار می شود و طی آن شما با روش بافت انواع قالی، قالیچه، فرش بزرگ، کناره، پشتی، پادری، سجاده و تابلو فرش آشنا خواهید شد و با انجام تمرین های عملی متعدد؛ به طور کامل روش بافت انواع محصولات دستباف را یاد خواهید گرفت.

شما با شرکت در دوره فنی و حرفه ای قالی بافی و فرش بافی تهران؛ به طور کامل روش به کارگیری ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت در این حوزه را یاد گرفته و بعدها می توانید برای شروع فعالیت حرفه ای خود در منزل (به صورت مستقل و کسب درآمد از بافت انواع قالی و قالیچه و تابلو فرش) این ابزارها را خودتان تهیه نمایید. مهم ترین وسایل و تجهیزاتی که روش کار با آن ها را در این دوره خواهید آموخت، عبارت اند از: دار قالی، چله، خامه فرش، نقشه های سنتی و کامپیوتری، قلاب قالی بافی، دفه، کاردک یا چاقو، قیچی مخصوص قالی بافی، سیخ پودکشی، تسمه، هاف، پود ضخیم و یا نازک، نخ های مختلف و …

برای یادگیری هنر قالی بافی و فرش بافی، محدودیت سنی وجود ندارد و همه افراد از نوجوان گرفته تا میانسال و پیر، می توانند نسبت به یادگیری این رشته اقدام کنند. البته برخورداری از یک سری ویژگی های فیزیکی و اخلاقی خاص، مانند چشم های قوی و تیزبین، دست های سالم و قدرتمند، علاقه به صنایع دستی و هنرهای ایرانی، دقت و ریزبینی بالا، سرعت عمل در کار با دست، صبر و حوصله کافی، توانایی انجام کارهای تکراری و يکنواخت و … باعث می شود شما بتوانید در این رشته و حوزه کاری موفق تر عمل کنید.

این دوره به صورت کاملا تخصصی و مطابق برنامه منسجم و مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای کشور تدریس می شود. بدین معنی که آموزش مطالب از سرفصل های تئوری و پایه مانند شناخت انواع مواد اولیه و تجهیزات و سبک های قالی بافی و فرش بافی شروع شده و سپس هنرجويان با راهنمایی اساتید دوره به تمرین های عملی و کارهای اجرایی خواهند پرداخت. این دوره در کارگاه ها و محیطی ایده آل و مجهز برگزار می شود و تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای کار عملی و بافتن قالی و فرش مطابق با نقشه های متنوع در اختیار هنرجويان قرار می گیرد.

این دوره در سه ترم فرش بافی درجه دو و درجه یک و بافت تابلو فرش برگزار می شود و در سال 1402 شهریه و قیمت این کلاس ها به ترتیب چهار و نیم و هفت و پنج میلیون تومان است و اگر شما تمایل به شرکت در کلاس های خصوصی داشته باشید؛ هزینه آموزش اندکی بیشتر می شود. شرایط پرداخت شهریه برای هنرجويان هم به صورت اقساطی فراهم شده است و هم به صورت یکجا و نقدی. اطلاعات بیشتر را می توانید با تماس تلفنی از کادر اداری موسسه و یا به صورت حضوری در هنگام ثبت نام دریافت نمایید.

شما هنرجويان گرامی می توانید در پایان دوره به شرط قبولی در آزمون های مربوطه، مدرک فنی و حرفه ای قالی بافی و فرش بافی از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت نمایید. این مدرک دارای اعتبار و ارزش جهانی بوده و تایید کننده مهارت ها و صلاحیت و شایستگی های شما به عنوان یک بافنده قالی و فرش و تابلو فرش حرفه ای بوده و می تواند در زمینه های متعددی از جمله اقدام برای اخذ مجوز و پروانه کسب به منظور راه اندازی کارگاه تولیدی فرش و یا کسب و کار بزرگ و کوچک در این حوزه و حتی صادرات محصولات به دیگر کشورها، مهاجرت و ترجمه رسمی مدرک به سایر زبان های دنیا و گرفتن تاییدیه از سوی وزارت دادگستری و امور خارجه، دریافت وام خود اشتغالی و کارآفرینی از سوی صندوق های مالی مختلف، درج در رزومه کاری و استخدام راحت تر، تدریس در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای و … برای شما هنرجويان گرامی مفید واقع شود.

هنرجويان ساکن شهرستان های ایران می توانند برای شرکت در دوره به صورت حضوری به تهران مراجعه کرده و پس از تکمیل کردن مراحل ثبت نام خود، در خوابگاه هایی که آموزشگاه به آن ها معرفی می کند، اقامت گزینند. این خوابگاه ها نزدیک به محل آموزشگاه و دارای امکانات رفاهی و اجاره ماهانه یا روزانه مناسبی هستند و مکانی ایده آل برای ماندن در تهران در حین شرکت در کلاس قالی بافی به شمار می آیند.

اساتید دوره فرش بافی تهران همگی دارای سابقه تدریس و برگزاری دوره های متعدد و همچنین بافت ده ها فرش و قالی و تابلو فرش را دارند و به خوبی به صفر تا صد این رشته و فوت و فن ها و نکات مهم آن مسلط هستند و قادرند هنرجويان را به شیوه ای حرفه ای در مسیر یادگیری این رشته هدایت کرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن، مهارت های مورد نیاز شغل بافندگی فرش را فرا بگیرند. همچنین لازم است توضیح دهیم که این دوره دارای امکان تجدید رایگان هم می باشد. بدین معنی که اگر شما در حین دوره به خوبی مباحث را یاد نگرفتید؛ می توانید بار دیگر در دوره قالی بافی شرکت کرده و بدون پرداخت هزینه مجدد، آموزش ها را بار دیگر دریافت کنید.

بله. شما هنرجويان گرامی می توانید بعد از دوره قالی بافی و فرش بافی در هر زمان یا مکانی، به صورت آنلاین و تلفنی با کادر اداری و آموزشی موسسه در ارتباط باشید و یا به صورت حضوری برای پرسیدن سوالات خود و یا دریافت مشاوره در خصوص مباحث دوره و یا کسب و کار به آموزشگاه فن و کار مراجعه کنید.

reg image
ثبت نام
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

روش های ثبت نام در دوره

1- تماس تلفنی
2- ثبت نام در واتساپ و سایز شبکه های اجتماعی
3- مراجعه حضوری
4- از طریق فرم پیش ثبت نام موجود در سایت
5- درج شماره تماس و دوره مورد نظر برای تماس

آموزش فرش بافی و تابلو برق از مبتدی تا پیشرفته

آموزش قالی بافی و فرش بافی دوره ای چند منظوره و پرطرفدار در دپارتمان صنایع دستی آموزشگاه فن و کار می باشد که با شرکت نمودن در آن؛ شما روش بافت انواع قالی، قالیچه، فرش و تابلو فرش (در طرح ها و سبک های متنوع اعم از فرش و قالی به صورت اشکال هندسی مختلف از جمله دایره، بیضی، مربع، مستطیل، گلابدان، چند ضلعی ها و سایر اشکال؛ فرش و قالی های سوف، برجسته و دو رو در سایزهای گوناگون؛ تابلو فرش های رنگارنگ و چشم نواز با موضوعات متعدد مانند منظره، گل و گیاه، میوه و خوراکی، حیوانات و حیات وحش، تک چهره، مینیاتور، مذهبی و قرآنی و …) را به صورت عملی و تخصصی یاد می گیرید.

لازم است توضیح دهیم؛ شما هنرجویان محترم می توانید پس از پایان یافتن دوره، با تکیه بر مهارت های متنوعی که در حین دوره کسب کرده اید؛ به راحتی در آزمون های مربوطه شرکت نموده و قبول شوید و مدرک بین المللی قالی بافی و فرش بافی را از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت نمایید.

مدرک فنی و حرفه ای قالی بافی و فرش بافی به ویژه برای کسانی که رویاهای بزرگی در سر دارند و عاشق کارآفرینی هستند، مناسب است؛ زیرا به واسطه این مدرک، فارغ التحصیلان دوره می توانند نسبت به دریافت وام خود اشتغالی و در ادامه آن، راه اندازی کارگاه تولیدی فرش و تهیه انواع و اقسام فرش، قالی، قالیچه و تابلو فرش و عرضه آن در بازارهای داخلی و بین المللی (صادرات فرش) اقدام نمایند و با این کار؛ نه تنها خودشان به درآمدهای فوق العاده بالایی دست یابند؛ بلکه در جهت بهبود وضعیت اقتصاد کشور و ایجاد شغل برای جوانان و افراد با استعداد و هنرمند این مرز و بوم، گام بزرگ و ارزشمندی بردارند.

آموزش فرش بافی در آموزشگاه فن و کار در سه سطح بافت فرش درجه 2 ، بافت فرش درجه 1 و بافت تابلو فرش برگزار می شود. سرفصل های مهم این دوره ها به ترتیب عبارتند از :

فرش بافی درجه 2 شامل شناخت مواد اولیه ( متناسب با تولیدات قالی در هر منطقه) ، آشنایی با دار و ابزار بافت فرش ، آموزش شناخت انواع طرح فرش ، چله كشی و چله دوانی ، بستن كوجی، بافت گلیم در ابتدا و یا انتهای فرش ، شروع بافت فرش، شیرازه زدن، نقشه خوانی و اصلاح نواقص ، پایین كشی و جداسازی فرش از دار و توانایی شناخت و رفع معایب فرش در حین بافت و … (مدت دوره : 60 ساعت )

فرش بافی درجه 1 شامل آموزش کارشناسی فرش ، آموزش شناخت و تعیین ضخامت مواد اولیه متناسب با رج شمار، آموزش شناخت مكانیزم های بافت فرش و نوع پودگذاری ، شناخت انواع گره متداول در مناطق ، افت فرش به صورت گرد ، بیضی یا چند ضلعی ، آموزش بافت فرش سوف و برجسته ، آموزش بافت فرش دو رو ، آموزش مراحل تكمیلی بعد از بافت ، آموزش بازار کار و راه اندازی و مدیریت كارگاه تولیدی فرش و… (مدت دوره : 60 ساعت )

بافت تابلو فرش شامل شناخت انواع نخ های بکار رفته در فرش های تابلویی ، آموزش مراحل مقدماتی آماده سازی جهت بافت ، آموزش گره های متداول در بافت فرش تابلویی ، آموزش بافت فرش های منظره و توانایی سایه زدن ، آموزش بافت فرش های چهره و آموزش قلق های بافت و مراحل نهایی آماده سازی تابلو فرش و… (مدت دوره : 60 ساعت )

این دوره بصورت عملی در کارگاههای مجهز آموزشگاه فن و کار برگزار می شود و پس از اتمام دوره در صورت موفقیت در آزمون نهایی مدرک معتبر فنی حرفه ای دریافت می کنید. همچنین این دوره از مزایای پشتیبانی دائمی ، امکان تجدید رایگان دوره در صورت عدم یادگیری به هر دلیلی ، اموزش در کارگاههای عملی و … برخوردار است.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960