آموزشگاه فن و کار

دوره کارآموزی برای ورود به بازار کار و شغل خوب

نویسنده: تحریریه فن و کار
دوره کارآموزی

کارآموز به شخصی گفته می‌شود که تصمیم دارد تا کار کند و قبل از اینکه کار را به صورت تخصصی شروع کند نیاز است تا یک سری آموزش‌ها را ببیند. در واقع برای آنکه شخصی بتواند پس از دوران تحصیل وارد بازار کار شود نیاز به کارآموزی و یاد گرفتن مهارت و تخصص خواهد داشت که مورد علاقه‌ی او باشد و می‌خواهد در آینده آن کار را به صورت تخصصی انجام دهد و از آن کسب درآمد کند. اگر بتوان بین تحصیل و وارد شدن به بازار کار، کارآموزی را به صورت مناسب یاد گرفت شخص می‌تواند علایق و توانایی های خود را به دست آوردد و در آن زمین مشغول به کار شود موقعیت بسیار مناسبی برای تجربه‌ی بسیاری از موارد در حوزه‌ی بازار کاری خواهد بود.

زمانی که افراد تصمیم می‌گیرند تا به کارآموزی بپردازند فرصت مناسبی خواهد بود تا با توجه به توانایی ها و ظرفیت‌هایی که دارند رشد کنند و در کار مورد علاقه‌ی خود توسعه یابند.

اگر بخواهید بدون آنکه تخصص و مهارت داشته باشید پس از پایان تحصیلات خود وارد بازار کار شوید ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، از جمله از رقبای خود عقب بمانید و یا آنکه خیلی زود متوجه شوید که در مسیری که قدم برداشته‌اید، مورد علاقه شما نیست و ظرفیت و توانایی ادامه‌ی آن را ندارید. همینطور شانس شما برای آنکه بین رقبای خود وارد شغل مورد علاقه خود شوید، کم خواهد بود. اما با کارآموزی می‌توان به صورت تضمینی به شغل مورد علاقه خود برسید.

دوره های مورد نیاز برای یک کارآموز

شرکت های متفاوتی امروزه در سراسر دنیا از جمله ایران وجود دارند که کارآموز استخدام می‌کنند تا هم مهارت خود را به او بیاموزند تا بتواند نیاز کارفرما را برطرف کند و هم شخص با بازار کار آشنا شود.

در نتیجه فرصت مناسبی برای کارآموزان خواهد بود تا در محیط بهتر و در کنار افرادی که تخصص بیشتری نسبت به آنها دارند، قرار بگیرند. در این دوره‌ها که توسط شخصی ماهر و متخصص برگزار خواهد شد، آموزش‌هایی را خواهید دید که هدف از این آموزش‌ها آن است که مبحث‌های کاربردی و همینطور مهارت‌های آکادمیک را فرا بگیرید تا بتوانید آنها را در محیط‌هایی کسب و کار استفاده کنید.

این دوره به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید مهارت ها و ظرفیت و توانایی‌های خود را بیشتر بشناسید و با آنها آشنا شوید. با پایان دوره کارآموزی شما وارد شغل مورد نظر خود خواهید شد. این دوره‌های آموزشی می‌تواند ادامه داشته باشد و وارد مراحل بعدی شوند به این صورت که آموزش‌های قوی‌تر با کسب و کارهای موفق تر را فرا بگیرد و حتی بتوانید کسب و کاری و بیزینس خود را راه اندازی کنید.

انواع کارآموزی

بعضی از افراد فکر می کنند که زمانی که قرار است به عنوان یک کارآموز مشغول به آموزش و مهارت شوند و قرار است آموزش ببینند هیچ مبلغی را دریافت نمی‌کنن.د بیشتر افراد در رابطه با کارآموزی این دیدگاه را دارند که درست نیست، اما ممکن است که با آن مواجه شوند. ممکن است دوره‌هایی که می‌گذرانند مبلغی را به عنوان دستمزد بگیرند و هم ممکن است گذراندن ساعتهای طولانی برای اموزش هیچگونه درآمدی نداشته باشد.

شخصی که وارد کار آموزی می‌شود باید با این دیدگاه به کارآموزی نگاه کند که فرصتی ایجاد شده است تا بتواند توانایی‌ها و مهارت‌های خود را بالا ببرد و با آنها آشنا شود و بتواند دانش آکادمیک خود را در یک شغل واقعی استفاده کند و تجربیات زیادی را یاد بگیرد. این دیدگاه مناسب و استانداردی برای کارآموزی خواهد بود.

چرا لازم است قبل از اینکه وارد بازار کار شویم دوره‌های کارآموزی را ببینیم

کارآموزی بین تحصیلات و بازار کار پیوند ایجاد می‌کند و باعث می شود خود نیز یک دوره به حساب بیاید و زمان مناسبی خواهد بود تا آنچه را که در دوران تحصیلات خود فرا گرفته‌ است را عملی کند. دانش و سوادی که طی دوران تحصیل

سپرس کرده‌اید زمانی ارزشمند خواهد بود که بتوانید از آن برای بهبود زندگی خود استفاده کنید. در غیر این صورت این دوره، که زمان طولانی نیز بوده است هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس اگر به عنوان کارآموز وارد بازار کار شوید می‌توانید از هر آنچه که آموخته‌اید استفاده کنید.

بسیار مهم است که بدانید آنچه را که در دوره‌های کارآموزی قرار است فرا بگیرید، در زندگیتان بسیار تاثیرگذار خواهد بود و آسایش، راحتی و موفقیت در مسیر آینده به آن نیز بستگی خواهد داشت. اگرچه دوره‌های کارآموزی ممکن است سخت و فشرده باشند، نکته مهم آن است که شما با طی کردن این دوران می‌توانید به شغلی که سالها آرزوی رسیدن به آن را داشته‌اید برسید و در کنار آنکه درآمد مناسبی را خواهید داشت از کار کردن نیز لذت خواهید برد.

بسیاری از افرادی که بدون کارآموزی وارد بازار کار می‌شوند با مشکل عدم علاقه به کار خود مواجه‌اند و آنها حالت روزمرگی پیدا کرده‌اند. در حالی که اگر بتوان به کسب و کار مورد علاقه خود برسید در کنار آن که از شرایط راضی خواهید بود، روز به روز به مهارت و دانش و تخصص شما نیز افزوده خواهد شد.

در کارآموزی بهتر است که چه شغل هایی را یاد بگیرند

ممکن است زمانی که تصمیم می‌گیرید تا وارد کارآموزی شوید با این سوال مواجه شوید که کدام دوره‌های آموزشی را و در چه زمینه‌ای بگذرانید و یا آنکه کدام برای شما مناسب خواهد بود. پاسخ تمام این موارد به علاقه و توانایی‌های شما بستگی دارد.

پس از آنکه تحصیلات خود را به پایان رساندید متوجه خواهید شد که آنچه را که در مدرسه و یا دانشگاه فراگرفته اید نیاز به عملی سازی در بازار کار دارد تا بتوانید از آن کسب درآمد کنید و در واقع زندگی شما را دگرگون کند. در نتیجه نیاز به کارآموزی خواهید داشت.

کارآموزی زندگی شما را دگرگون خواهد کرد و می‌توانید به هر آنچه که در بازار کار علاقه داشتید برسید و حتی بیزینس خود را راه اندازی کنید و سپس افراد زیادی را به کار بگیرید و کارفرما شوید.

زمانی که وارد این دوره‌ها شوید می شوید، متوجه خواهید شد که آیا به دوره‌هایی که می‌گذرانید و فرا می‌گیرد علاقه دارید و توانایی‌ها و مهارت مورد نیاز برای ادامه آن را در خود می‌بینید و یا خیر.

در این صورت می توانید تصمیم بگیرید که آیا آن را ادامه دهید و یا این دوره را ترک کرده و وارد دوره‌های دیگری برای یاد گیری شغل دیگری شوید. همینطور با کارآموزی کردن ممکن است نظرتان راجع به شغلی که قرار است آن را ادامه دهید عوض شود. ممکن است فکر کرده باشید که این شغل مناسب شما می‌باشد و ممکن است در آن موفق شوید، اما با گذراندن دوره‌های کارآموزی متوجه شوید که تصورتان درست نبوده است.

کار و مشاغلی در بازار کار وجود دارند که نیاز به سواد آکادمیک خاصی ندارند بلکه حتماً به کارآموزی نیاز خواهند داشت و باید تحت تعلیم افراد متخصص قرار بگیرید. مانند نجاری، جوشکاری، مکانیکی. زیرا اگر شما سواد آکادمیک آن را در دانشگاه یاد بگیرید ممکن است در بازار کار نتوانید از آن بهره بگیرید، اما دوره‌های کارآموزی بر روی زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت.

این گونه نیست که اگر در رابطه با شغلی که مورد علاقه شماست سواد دانشگاهی و یا آکادمیک نداشته باشید در آن موفق نخواهید شد، زیرا افراد زیادی هستند که فقط با طی کردن کارآموزی توانسته‌اند موفق شده و تبدیل به کارفرما شوند.

کارآموزی و سابقه کار

زمانی که بخواهید بدون کارآموزی وارد بازار کار شوید ممکن است با مشاغلی که در آن مهارت و توانایی دارید و مورد علاقه‌ی شما نیز است مواجه شوید، اما از شما سابقه‌ی کاری خواهند خواست و این زمان می‌تواند از یک تا سه سال و حتی بیشتر باشد و اگر این سابقه کاری را نداشته باشید ممکن است از رقبای خود عقب بمانید و نتوانید شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همینطور اهمیت سابقه کاری مهم است. زیرا افرادی که از مدارس و دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند معمولا سابقه‌ی کاری ندارند و سواد و دانش دوران تحصیل با میحط کسب و کار فرق دارد. در واقع بیشتر افرادی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند با این مشکل روبرو هستند.

اگر کارآموزی را سپری کنید برای شما سابقه کاری به حساب خواهد آمد. زیرا در حین آن که هم کار میکنید و ممکن است درآمد داشته باشید، می‌توانید سابقه مورد نیاز برای بازار کار را نیز فراهم کنید.

حتی اگر بتوانید در دوران تحصیل خود این دوره‌هارا بگذرانید، شرایط بهتری نسبت به بقیه رقبا خواهید داشت. در نتیجه دیگر نیاز نیست دورانی را بین وارد شدن به کار تخصصی و پایان تحصیلات خود بگذرانند. بلکه در حین تحصیلات مهارت مورد نیاز برای بازار کار را نیز کسب خواهید کرد.

به طور مثال یک دانشجوی علوم تربیتی می‌تواند همراه تحصیل، دوره‌ی کارآموزی در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی را شروع کند و پس از اتمام تحصیلات کار خود را به صورت تخصصی شروع کند. شرکت‌ها معمولاً افرادی را استخدام می‌کنند که در کنار تخصص و مهارت رزومه‌کاری مناسبی را نیز داشته باشند.

کارفرما به افرادی نیاز خواهند داشت که بتواند برای آنها مفید باشد و آنها را به اهداف کاریشان برساند. هنگام سپری کردن دوران کارآموزی به شما مدرک و گواهی تعلق خواهد گرفت. با داشتن این مدرک و گواهی به راحتی می‌توانید وارد شغل مورد علاقه خود در شرکتی که مد نظرتان است شده و یا تبدیل به کارفرما شوید. مطمئناً افرادی که این گواهی را داشته باشند راحت‌تر از رقبای خود وارد بازار کار می‌شوند.

تفاوت کارآموزی و کلاس‌های آموزشی

ممکن است این سوال پیش بیاید که بهتر است دوره‌های کارآموزی را تجربه کنید و وارد بازار کار شوید و یا کلاس‌های آموزشی را سپری کنید. تفاوت کارآموزی و کلاس‌های آموزشی در این می‌باشد که کلاس‌های آموزشی مبحث‌ها و مهارت‌هایی که قرار است فرا بگیرید معمولا تئوری هستند و طی یک زمان مشخصی به شما آموزش داده خواهد شد و تفاوت زیادی با کلاس‌های دانشگاه و مدرسه نخواهد داشت.

اما با کارآموزی دوره‌های عملی را سپری خواهید کرد. البته دوره‌های آموزشی با توجه به آموزشگاه‌ها و برنامه ریزی‌هایی که ممکن است برای شما داشته باشد مفید باشد اما مطمئناً در بازار کار ایران آموزش عملی بهتر از دوره‌های آموزشی تئوری خواهد بود.

کسب تخصص، لازمه‌ی رسیدن به موفقیت و آرزوهایتان

ممکن است یکی از دلایل مواجه شدن با کمبود نیروی کار و یا حتی کاهش ایجاد مشاغل مربوط به پایین بودن سطح مهارت افرادی است که وارد بازار کار می‌شوند. آمارهای ایران نشان می‌دهد که بسیاری از افرادی که تصمیم گرفته‌اند تا کار کنند ممکن است مهارت کافی و لازم را نداشته باشند و از آنجایی که دوره‌های کارآموزی را سپری نکرده‌‌اند و همین طور در مدارس و دانشگاه‌ها فقط به صورت تئوری‌وار درس خوانده اند، در نتیجه از شغل خود رضایت نخواهند داشت و بازار کار را ترک می‌کنند و وارد شغل دیگری می‌شوند.

نکته مهم آن است که بهتر است سیستم اموزشی به گونه‌ای باشد که شخص طی مدتی که تحصیل می‌کند که بازه‌ی زمانی نسبتا طوللانی نیز به خود اختصاص می‌دهد، مهارت و توانایی لازم را برای ادامه زندگی خود و وارد شدن به بازار کار را داشته باشند.

رسیدن به تمام این نکات و برآورده کردن آن نیاز به کارآموزی خواهد داشت و با آن این شکاف ها برطرف می شود و همینطور کمبود نیروی کار ماهر و همینطور ایجاد مشاغل متنوع در بازار کار را شاهد خواهیم بود.

کارآموز فعالیت های عملی را تجربه خواهید کرد و همینطور می‌تواند با محیط و فضای کاری آشنا شود و تفاوت آن را با محیط درس و مدرسه و دانشگاه بسنجید. بسیاری از افراد معتقدند پس از اتمام تحصیلات باید وارد کار شد اما با گذراندن دوره کارآموزی تفاوت بازار کار را احساس خواهند کرد.

با وارد شدن به فضای کاری تجربه‌های جدیدی را یاد خواهید گرفت. همینطور طی مدت کارآموزی با قوانین و الزاماتی که در بازار کار واقعی وجود خواهد داشت آشنا می شوید و به آنها عادت می‌کنید.

به طور مثال ممکن است افرادی که از دانشگاه وارد محیط کاری می‌شوند برایشان سخت باشد که تحت دستور کارفرما قرار بگیرند و یا حتی کارهای گروهی انجام دهند. اما با کارآموزی تمام شرایط را تجربه خواهند کرد.

کارآموزی برای فریلنسینگ

با وارد شدن به دوران کارآموزی با علایق خود نیز آشنا می شوید. ممکن است این دوران متوجه شوید که اصلاً شرایط انجام کارهای گروهی را ندارید و نمی توانید با این شرایط کنار بیایید و یا آن که دوست ندارید با تحت دستورات کارفرما و افرادی که ممکن است تجربه و مهارت بیشتری نسبت به شما داشته باشند قرار بگیرید. در نتیجه انجام فریلنسینگ برای شما بهتر خواهد بود. در حتی اگر خودتان کارفرمای خودتان باشید نیاز به تجربه و مهارت خواهید داشت، کارآموزی این فرصت را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موبایل می باشد . برای اطلاع از حوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات
phone icon 021-91009433 / 09058520960