آموزشگاه فن و کار

علت سرد شدن بیش از حد یخچال

نویسنده: مرادی
علت سرد شدن بیش از حد یخچال
چکیده:

برودت و سرمای بیش از حد یخچال، نه تنها باعث فاسد و خراب شدن مواد غذایی می شود؛ بلکه می تواند بر طعم و مزه آن ها نیز تاثیر منفی بگذارد. جالب است بدانید؛ عواقب ناخوشایندِ ناشی از سرمای زیاد یخچال فریزرها به همین جا ختم نمی شود و مواردی از قبیلِ مصرف بیش از حد برق، ایجاد برفک در محفظه یخچال و فریزر و حتی آسیب به موتور یخچال، از دیگر پیامدهای این مشکل هستند.

یخچال های مدرن امروزی، با حفظ طراوت و سلامت مواد غذایی، نقشی حیاتی و کلیدی در زندگی روزمره ما ایفا می کنند. اما گاهی اوقات، این وسیله کاربردی دچار نارسایی گشته و بیش از حد معمول سرد می شود. برودت و سرمای بیش از حد یخچال، نه تنها باعث فاسد و خراب شدن مواد غذایی می شود؛ بلکه می تواند بر طعم و مزه آن ها نیز تاثیر منفی بگذارد. جالب است بدانید؛ عواقب ناخوشایندِ ناشی از سرمای زیاد یخچال فریزرها به همین جا ختم نمی شود و مواردی از قبیلِ مصرف بیش از حد برق، ایجاد برفک در محفظه یخچال و فریزر و حتی آسیب به موتور یخچال، از دیگر پیامدهای این مشکل هستند.

در این نوشته به بررسی علل احتمالی سرمای بیش از حد یخچال و راهکارهای رفع آن می پردازیم. با درک این دلایل و راه حل ها، می توانید به راحتی مشکل یخچال خود را حل کرده و از این وسیله استفاده ای بهینه و کارآمد داشته باشید.

موسسه فن و کار با برگزاری دوره های تخصصی آموزش تعمیرات یخچال به علاقه مندانِ رشته های فنی کمک می کند توانایی و مهارت لازم برای بر طرف کردن مشکلات رایج یخچال فریزرها (اعم از سرد شدن بیش از حد، نشتی آب، بوی بد، خاموش شدن ناگهانی، خرابی موتور و برد و …) را به شیوه ای استاندارد و ماهرانه بیاموزند و از این مهارت ارزشمند برای تعمیر وسایل منزل خود و یا درآمدزایی بهره بگیرند. برای مشاهده سرفصل های دقیق و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات یخچال

دسته بندی دلایل سرد شدن بیش از اندازه یخچال

عوامل داخلی و خارجی متعددی هستند که می توانند سرمای بیش از حد و غیر عادی در یخچال فریزرها را به دنبال داشته باشند. این دلایل را به طور کلی می توانیم در چهار دسته زیر تقسیم بندی کنیم:

 • ایرادات ترموستات
 • مشکلات مربوط به فن
 • مشکلات مربوط به سیستم خنک کننده
 • مسائل و ایرادات الکتریکی
 • عوامل خارجی

در قسمت بعدی بررسی می کنیم که چگونه هر یک از این مشکلات می توانند باعث سرد شدن غیر عادی در یخچال فریزرها شوند و برای رفع این مسائل چه راه حل هایی وجود دارد؛ پس با ما همراه باشید.

ایرادات ترموستات

خرابی ترموستات : یکی از شایع ترین علل سرمای بیش از حد یخچال، خرابی ترموستات است. این قطعه مهم و حیاتی در یخچال ها، ممکن است به مرور زمان فرسوده شده و یا به دلیل نوسانات برق آسیب ببیند. در هر یک از این حالت ها، ترموستات قادر به تشخیصِ صحیح دمای داخل یخچال نبوده و در نتیجه؛ سیگنال های اشتباهی به کمپرسور ارسال می کند. در صورت خرابی ترموستات، تعویض آن تنها راه حل قطعی این مشکل است. شما می توانید از یک تعمیرکار متخصص و با تجربه بخواهید تا با بررسی دقیق یخچال فریزر، نوع ترموستات مناسب برای دستگاه را تشخیص داده و آن را به درستی جایگزین کند.

تنظیم نادرست ترموستات : گاهی اوقات، مشکل سرمای بیش از حد یخچال به دلیل تنظیم نادرست ترموستات رخ می دهد. ممکن است به طور تصادفی دمای ترموستات را بیش از حد پایین تنظیم کرده باشید و یا به دلیل عدم آشنایی با نحوه تنظیم آن، دما به درستی تنظیم نشده باشد. برای رفع این مشکل، ابتدا دفترچه راهنمای یخچال خود را مطالعه کنید تا با نحوه تنظیم صحیح ترموستات آشنا شوید. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت شرکت سازنده یخچال و یا مشاوره و کمک گرفتن از یک فرد متخصص، اطلاعات دقیقی در مورد تنظیمات ترموستات مدل دستگاه خود به دست آورید.

سر شدن بیش از حد یخچال به دلیل ایرادات ترموستات

مشکلات مربوط به فن

انسداد و گرفتگی در فن : یکی دیگر از دلایل متداولِ سرد شدن بیش از حد یخچال فریزرها، انسداد و گرفتگی در فن دستگاه است. گرد و غبار، ذرات و بقایای غذا و سایر آلودگی ها می توانند به مرور زمان در پره های فن وسیله انباشته شده و مانع از گردشِ آزادانه هوا شوند. این امر سبب کاهش جریان هوا در داخل یخچال فریزر و در نتیجه، افت دما و سرد شدن بیش از حد آن می گردد.

خرابی موتور فن : به علاوه؛ موتور فن وظیفه تامین نیروی لازم برای چرخش پره های فن در یخچال فریزرها را بر عهده دارد. خرابی موتور فن به دلایل گوناگون (مانند فرسودگی، اتصالات کوتاه، مشکلات مربوط به منبع تغذیه و …) می تواند باعث توقف کامل یا وقوع نقص و کاستی در عملکرد فن شود. این مسئله نیز همانند انسداد فن، کاهش یافتنِ جریان هوا و در نتیجه سرد شدن بیش از حد یخچال را به دنبال خواهد داشت.

علت سرمای زیاد یخچال به دلیل مشکلات فن

برخی از بهترین راه حل های موجود برای رفع مشکل سرمای بیش از حد یخچال که ناشی از مشکلات فن می باشد؛ عبارت اند از:

 • تمیز کردن فن: به طور مرتب (حداقل سالی یک بار) فن یخچال را از نظر وجود گرد و غبار و آلودگی بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را به دقت و با حساسیت بالا تمیز کنید. برای این کار می توانید از یک برس نرم یا جاروبرقی با سَری مخصوص استفاده نمایید.
 • بررسی موتور فن: اگر موتور فن صداهای غیر عادی تولید می کند یا به طور کامل از کار افتاده است، باید توسط یک تکنسین متخصص تعمیر یا تعویض گردد.

مشکلات مربوط به سیستم خنک کننده و کندانسور

بنا به نظر متخصصان؛ سیستم خنک کننده نقشی کلیدی در برقراری تعادل دمایی در این دستگاه ها ایفا می کند و اختلال در عملکرد آن، می تواند باعث سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر شود. اطلاعات بیشتر در مورد دلایلِ وقوع نقص و مشکل در سیستم خنک کننده این دستگاه و راه حل های موجود برای برطرف کردن این نقص ها را در قالب جدول در زیر برای شما آورده ایم.

علت وقوع مشکل و نقص در سیستم خنک کننده یخچال توضیح بیشتر در مورد مشکل و علت رخ دادن آن راه حل های موجود برای رفع مشکل
نشتی گاز یخچال خروج گاز مبرد از سیستم خنک کننده به دلیل سوراخ بودن یا وجود شکستگی در لوله ها یا اتصالات شناسایی محل نشتی با استفاده از روش های تخصصی (مانند دستگاه نشتی یاب)

لحیم کاری یا تعویض قطعه آسیب دیده

شارژ مجدد گاز مبرد

انسداد در لوله های مویی گرفتگی لوله های مویی به دلیل رسوب ذرات معلق در روغن یخچال یا یخ زدگی تخلیه و پاکسازی کامل سیستم خنک کننده از روغن و رسوبات

جایگزینی روغن یخچال قدیمی با نوع مناسب تر

بررسی و رفع احتمالی مشکل یخ زدگی

خرابی کمپرسور نقص در عملکرد کمپرسور به دلیل نشت داخلی، خرابی سیم پیچ یا سایر مشکلات عیب یابی دقیق کمپرسور توسط تکنسین متخصص:

تعمیر کمپرسور؛ در صورت جزئی بودن مشکل

تعویض کمپرسور با قطعه جدید در صورت خرابی کامل

مشکلات فن اواپراتور نقص در عملکرد فن اواپراتور و عدم گردش صحیح هوای سرد در یخچال بررسی و عیب یابی فن اواپراتور

تعویض فن با قطعه جدید در صورت خرابی قطعه

سرد شدن بیش از حد یخچال به دلیل خرابی خنک کننده یخچال

مسائل و ایرادات الکتریکی

عملکرد صحیح یخچال فریزر به طور کامل به تامین شدن برق و انرژی مورد نیاز آن و همچنین قطعات الکتریکی دستگاه وابسته است. هرگونه نقص یا ایراد در سیستم الکتریکی یخچال فریزرها می تواند بر عملکرد بهینه و استانداردِ آن تاثیر منفی بگذارد و منجر به بروز مشکلاتی از جمله برودت و سرمای بیش از حد شود. در این بخش از مقاله به بررسی چگونگی تاثیر گذاریِ مشکلات الکتریکی بر سرمای بیش از حد یخچال و راه حل های رفع آن می پردازیم.

 • وجود اتصالی در سیم کشی : یکی از مهم ترین مشکلات الکتریکی که می تواند منجر به سرد شدن بیش از حد یخچال فریزرها شود، وجود اتصالی در سیم کشی های داخلی و بیرونی آن ها است. مشکلِ اتصالی می تواند در اثر فرسودگی سیم ها، نشت رطوبت یا آسیب های فیزیکی به وجود آید. در این حالت، جریان الکتریکی به طور غیر عادی به اجزای مختلف یخچال، به خصوص کمپرسور منتقل گشته و باعث افزایش فعالیت آن و در نتیجه سرد شدن بیش از حد محیط داخلی یخچال فریزر می گردد.
 • خراب بودن برد الکترونیکی : بدون شک؛ برد مغز متفکر یخچال محسوب می شود؛ چرا که وظیفه کنترل و تنظیم عملکرد اجزای مختلف آن را بر عهده دارد. خرابی این برد می تواند باعث ارسال سیگنال های اشتباه به کمپرسور و در نتیجه کارکرد بیش از حد این قطعه و همچنین به وجود آمدن سرمای زیاد و غیر عادی در یخچال فریزر شود.
 • سایر مشکلات الکتریکی دستگاه : علاوه بر اتصالی و خرابی برد الکترونیکی، موارد دیگری را نیز می توان در دسته بندی مشکلات الکتریکی قرار داده که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر دما و میزان سرمای ایجاد شده در یخچال فریزر تاثیر می گذارند. نوسانات به وجود آمده در برق، خرابی رله و … از جمله این موارد هستند.

سرمای زیاد یخچال به دلیل ایرادات الکتریکی یخچال

در مواجهه با سرمای بیش از حد یخچال فریزر (به دلیل ایرادات و مسائلِ الکتریکی) اولین قدم برای رفع مشکل؛ عیب یابی دقیق برای تشخیص منشا و ریشه مشکل است. این کار توسط افراد متخصص و با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام می شود. پس از تشخیص مشکل، اقدامات لازم برای رفع آن صورت می گیرد.

عوامل خارجی

محیط قرارگیری نامناسب دستگاه : یکی از عوامل خارجی رایجِ موثر در بروز این مشکل، قرار دادن یخچال در محیطی با دمای پایین تر یا بالاتر از حد استاندارد است. این امر می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد ترموستات دستگاه اثر بگذارد و منجر به فعال شدن مداوم کمپرسور و در نتیجه؛ برودت و سرمای زیاد و غیر عادی در دستگاه شود. برای رفع این مشکل، باید یخچال فریزر را حتی الامکان به مکانی با دمای بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد منتقل کرد.

پر کردن بیش از حد یخچال : عامل بیرونی دیگر در این مسئله، پر کردن بیش از حد یخچال فریزر از مواد غذایی است. این امر می تواند جریان هوای سرد را در داخل محفظه یخچال مختل کند و از خنک شدن یکنواخت آن جلوگیری کند. در نتیجه، برخی از قسمت های یخچال بیش از حد سرد شده و مواد غذایی در آن ها یخ می زند. برای حل این مشکل، باید از پر کردن بیش از حد یخچال فریزر خودداری کرد و فضای کافی بین مواد غذایی برای گردش آزاد هوا در نظر گرفته شود.

عوامل خارجی دیگری نیز می توانند در سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر نقش داشته باشند که برخی از مهم ترینِ آن ها عبارت اند از:

 • قرار دادن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید: تابش مستقیم این نور می تواند دمای محیط اطراف دستگاه را افزایش داده و بر عملکرد ترموستات آن اثر منفی بگذارد.
 • مسدود شدن دریچه های تهویه هوا: این دریچه ها در پشت یخچال فریزرها و به منظور خارج کردن هوای گرم از داخل دستگاه طراحی شده اند. مسدود شدن این دریچه ها می تواند به منجر به بر هم خوردن تعادل دمای داخلی یخچال و سرمای غیر عادی شود.
 • استفاده از وسایل برقی در نزدیکی یخچال: لوازم خانگیِ برقی مانند مایکروفر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی می توانند گرمای اضافی تولید کنند که بر دمای محیط اطراف یخچال فریزر و میزان برودت و سرمای داخل آن تاثیر می گذارد.

روش های حل مشکل سرد شدن زیاد یخچال

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد؛ سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر، مشکل رایج و پر تکراری برای این دستگاه های الکتریکی است که می تواند منجر به فاسد و بد طعم شدن مواد غذایی، افزایش مصرف انرژی و حتی آسیب به خود وسیله شود. خوشبختانه، با انجام برخی اقدامات ساده که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم؛ می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

رفع مشکل سرد شدن زیاد یخچال

 • تنظیم صحیح دمای یخچال : اولین قدم برای پیشگیری از سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر، تنظیم صحیح دمای آن است. دمای ایده آل برای داخل یخچال بین 3 تا 5 درجه سانتی گراد است. برای تنظیم دما، از دکمه ترموستات داخل یا روی درب یخچال استفاده کنید.
 • جلوگیری از ورود هوای گرم : باز و بسته شدن مکرر درب یخچال فریزر، هوای گرم را به داخل آن وارد می کند و باعث بر هم خوردن تعادل دمایی در یخچال می شود. برای جلوگیری از این امر، تا حد امکان از باز و بسته کردن درب یخچال خودداری کنید. همچنین، از قرار دادن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید یا در نزدیکی اجاق گاز و سایر منابع گرما بپرهیزید.
 • جریان یافتن هوا : برای خنک کردن مواد غذایی به شکلی استاندارد و بهینه، یخچال فریزر به جریان هوای مناسب نیاز دارد. از مسدود شدن منافذ تهویه هوا در داخل و خارج یخچال پیشگیری کنید. همچنین، از قرار دادن مواد غذایی به صورت فشرده در داخل یخچال خودداری نمایید، زیرا این امر می تواند جریان هوا را تا حد زیادی مسدود کند.
 • بررسی و تعمیرات دوره ای : یخچال فریزرها نیز مانند هر دستگاه دیگری، به مرور زمان فرسوده می شوند و ممکن است دچار مشکلاتی شوند که سرد شدن بیش از حد آن ها را به دنبال داشته باشد. برای اطمینان از عملکرد صحیح یخچال خود، به طور دوره ای آن را توسط یک تکنسین متخصص بررسی و تعمیر کنید.
 • استفاده از سنسور دما : می توانید از یک سنسور دما برای نظارت بر دمای داخل یخچال خود استفاده کنید. این سنسورها به شما کمک می کنند تا از وقوعِ برودت و سرمای بیش از حد در یخچال فریزر خود مطلع شده و در صورت نیاز، دمای آن را به درستی تنظیم نمایید.
 • استفاده از یخ ساز و آبریز : اگر یخچال شما دارای یخ ساز و آبریز است، از آن ها به طور مرتب استفاده کنید. این امر به خنک شدن یخچال و جلوگیری از تجمع یخ و سرمای بیش از حد در داخل آن کمک می کند.
 • تمیز کردن کویل های کندانسور : کویل های کندانسور، وظیفه خنک کردن گاز یخچال را بر عهده دارند. اگر این کویل ها کثیف یا مسدود شوند، یخچال به درستی خنک نمی شود و ممکن است بیش از حد سرد شود. برای تمیز کردن کویل های کندانسور، می توانید از یک برس یا جاروبرقی استفاده کنید.
 • استفاده از محافظ برق : وقوع تغییرات و نوسانات مکرر در برق قادر است به یخچال فریزر شما آسیب برساند و باعث سرد شدن بیش از حد آن شود. بدون شک؛ استفاده از محافظ برق می تواند از یخچال شما در برابر این نوسانات محافظت کرده و عمر مفید آن را افزایش دهد.

با انجام این اقدامات ساده، می توانید از سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر خود جلوگیری نموده و از مزایای یک یخچال سالم و کارآمد بهره مند شوید.

آموزشگاه فن و کار دوره های کاربردی دیگری نیز در زمینه عیب یابی و تعمیرات دستگاه های پرکاربرد منزل دارد که برخی از محبوب ترین آن ها شامل دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی آن ها، تعمیر ظرفشویی، ماکروفر، آموزش تعمیرات لباسشویی و …  می شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960