آموزشگاه فن و کار

دلایل روشن شدن خود به خود و یکسره کار کردن کولر خودرو

نویسنده: علیرضا سلیمانی
علت یکسره شدن کولر ماشین بدون خاموشی
چکیده:

روشن شدن خود به خود و یکسره کار کردن کولر ماشین علاوه بر آزار دهنده بودن، می تواند واحد کولر خودروی شما را در معرض آسیب ناشی از استفاده بیش از حد قرار دهد. دلایل خاصی وجود دارد که چرا این اتفاق رخ می دهد، برای جلوگیری از این اتفاق،  آگاهی از دلایل می تواند کمک کننده باشد.

راحتی در خودرویی که یک کولر با عملکرد صحیح دارد، بی‌ نظیر است. اما حتی پس از خرید یک خودرو با AC خوب، کولر می تواند در طول زمان دچار ایراد شود. یکی از مشکلات رایج در کولر خودرو ها، یکسره کار کردن آن است. با روشن کردن ماشین بعد از چند ساعت، کولر خودرو کار می ‌کند و هوای سرد می ‌دمد، اما بعد از چند دقیقه به ‌طور تصادفی خاموش شده و مجددا راه ‌اندازی می ‌شود، سپس بعد از چند دقیقه دیگر، کولر خودرو خاموش می ‌شود و دیگر نمی ‌توان آن را روشن کرد. این فرآیند به صورت مکرر اتفاق می افتد. در این نوشته آموزشگاه فن و کار ضمن معرفی کارکرد کولر ماشین و چرخه کاری آن، دلایل روشن شدن خود به خود و یکسره کار کردن کولر خودرو را بررسی کرده و راه حل هایی برای برطرف کردن این موضوع آورده شده است.

آموزشگاه فن و کار با ارائه دوره های آموزش برق خودرو جامع و تخصصی در تمامی رشته های مرتبط با الکترونیک خودرو، انتخابی ایده آل برای علاقه مندان به این حوزه است. مدرسین مجرب و با سابقه ما، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی و تجهیزات پیشرفته، دانش و مهارت های لازم را به شما آموزش می دهند تا به یک برقکار خودرو حرفه ای تبدیل شوید. برای مشاهده سرفصل های کامل و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک کنید:

آموزش برق خودرو

کارکرد کولر ماشین

AC خودرو دارای چندین قسمت است که شامل خطوط، اورینگ، لوله ها می باشد و یکی از مهم ترین آن ها اواپراتور می باشد. کار اصلی اواپراتور جذب گرما از هوای اطراف است. اگر در ماشین خود هستید و کولر خود را روشن کرده اید، اواپراتور که میل به گرما دارد، هوای گرم را از محیط خارج می کند. سپس، اواپراتور با موتور دمنده به عنوان یک واحد خنک کننده کار می کند تا هوای سرد را به منطقه اطراف منتشر کند. اگر کولر خودرو بدون عملکرد صحیح اواپراتور به کار خود ادامه دهد، گرما جذب نمی شود، اما هوای سرد به صورت بیتی آزاد می شود.

کارکرد کولر ماشین

چرخه کاری کولر ماشین

اول از همه، مهم است که بفهمیم چرخه کاری معمولی کولر ماشین چیست تا از هدر دادن پول برای تعمیر چیزی که خراب نشده است، جلوگیری شود. کمپرسور کولر خودرو بدون در نظر گرفتن تنظیمات خودکار یا دستی همیشه نمی تواند روشن باشد. دلیل این موضوع این است که سیم پیچ ها و اواپراتور به علت دمای بسیار پایین، یخ می زنند. در عوض، کمپرسور باید هر نیم دقیقه یا بیشتر خاموش شود تا سیستم گرم شود و یخ زدایی به طور صحیح انجام شود. سیکل کاری معمولی در یک کولر خودرو چیزی در حدود 5 تا 10 ثانیه روشن و 15 تا 30 ثانیه خاموش می‌شود. اگر بیشتر از این مدت طول بکشد، لازم است به دلایل وقوع و رفع آن بپردازید.

چرخه کاری کولر ماشین

چرا کولر ماشین خود به خود روشن می شود؟

این یک مشکل رایج است که اغلب در تابستان با آن مواجه می شوید. وقتی کولر خودرو شما به خودی خود روشن می شود، می تواند بسیار آزار دهنده باشد. این موضوع علاوه بر آزار دهنده بودن، می تواند واحد کولر خودروی شما را در معرض آسیب ناشی از استفاده بیش از حد قرار دهد. دلایل خاصی وجود دارد که چرا این اتفاق رخ می دهد، برای جلوگیری از این اتفاق، آگاهی از دلایل می تواند کمک کننده باشد. دلایل یکسره شدن کولر خودرو عبارتند از:

 1. ترموستات خراب
 2. فیلتر هوای کثیف
 3. کویل های کندانسور کثیف
 4. نشت مبرد
 5. خرابی کمپرسور
 6. کویل های اواپراتور منجمد
 7. مشکلات برق
 8. خازن بد اجرا
 9. گرفتگی خط تخلیه
 10. کانال آسیب دیده
 11. مایع خنک کننده کم یا بیش از حد
 12. خرابی سوئیچ فن خنک کننده
 13. فیوز سوخته
 14. رله خراب
 15. موتور دمنده معیوب

روشن شدن خود به خود کولر ماشین

ترموستات خراب

مشکل شما ممکن است به دلیل خرابی ترموستات شما باشد که باعث کوتاه شدن چرخه کاری کولر خودرو می شود، بنابراین وقتی سیستم AC شما چرخه کوتاهی دارد، ترموستات را بررسی کنید. در حالی که ممکن است ترموستات جزء کوچکی از کل سیستم شما به نظر برسد، این دستگاه دمای کل خانه شما را کنترل می کند، بنابراین مهم است که به درستی کار کند. اگر ترموستات دما را به طور دقیق تشخیص ندهد و اطلاعات نادرست را ارسال کند، به سیستم تهویه مطبوع سیگنال می دهد که به طور مکرر شروع به کار و پس از مدت کوتاهی سیکل کاری را متوقف می کند.

اگر متوجه شدید صفحه نمایش ترموستات شما خالی یا محو شده است، ممکن است باتری آن کم شده و به طور متناوب برق را از دست بدهد. این باعث می ‌شود که وقتی ترموستات برق باتری قطع شود، سیستم AC شما روشن و خاموش می‌ شود.

علت خاموش نشدن کولر ماشین: ترموستات خراب

برای رفع این مشکل، باتری ها را تعویض کنید، ترموستات را دوباره راه اندازی کنید و تنظیمات ترموستات خود را بررسی کنید. اگر هیچ یک از این راه حل ها مشکل شما را برطرف نکرد، با یک متخصص مکانیک خودرو تماس بگیرید تا مشکل ترموستات را تشخیص دهد و اگر لازم است آن را تعویض کند.

فیلتر هوای کثیف

گرفتگی فیلتر های هوا یکی از شایع ترین دلایل مشکلات کولر ماشین است. فیلتر هوا وظیفه به دام انداختن و جلوگیری از ورود گرد و غبار، کثیفی و سایر ذرات به داخل کولر را بر عهده دارد. فیلتر هوای کثیف که مسدود می شود می تواند جریان هوا را به سیستم کولر شما محدود کند و می تواند مشکلات متعددی از جمله سیکل کاری کوتاه ایجاد کند. در این وضعیت لازم است فیلتر های هوای خود را در صورت کثیف بودن بررسی و تعویض کنید.

علت خاموش نشدن کولر ماشین: فیلتر کثیف

کویل های کندانسور کثیف

اگر کولر خودرو شما به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می ‌شود و چند سالی است که تعمیر و نگهداری آن را انجام نداده‌ اید، ممکن است کویل‌ های کندانسور کولر شما در خاک و زباله‌ ها جمع شده باشند. کندانسور معمولا در جلوی ماشین ها قرار دارد و گرما را از داخل خودرو شما آزاد می کنند. اگر آن ها با کثیفی بیش از حد مسدود شده باشند، سیستم AC شما ممکن است بیش از حد گرم شود و مکررا خاموش شود. برای برطرف کردن این مشکل کویل های کندانسور خود را تمیز کنید یا از یک تعمیرکار خودرو بخواهید تعمیر و نگهداری معمولی AC را انجام دهد.

نشت مبرد

اگر سیستم AC کولر شما نشتی مبرد داشته باشد، ممکن است تهویه مطبوع شما دچار مشکل شود و یکسره روشن بماند. مبرد یک مایع خنک کننده است که در سیستم کولر خودرو چرخیده و گرما را جذب کرده و هوای داخل ماشین را خنک می کند. این یک تصور اشتباه رایج است که مبرد به عنوان بخشی از فرآیند خنک سازی سیستم AC مصرف می شود. اما حقیقت این است که به دلیل سوراخ‌ های کوچک روی دستگاه، به مبرد اجازه خروج داده شده و شاهد سطوح پایین مبرد خواهیم بود.

علت یکسره شدن کولر ماشین: نشت مبرد

هنگامی که مبرد در سیستم AC شما به دلیل نشتی کم شود، کمپرسور دچار مشکل می شود و کولر به دلیل فشار کم خاموش می شود. سپس، زمانی که کمپرسور شما خاموش است، فشار دوباره افزایش می یابد و دوباره روشن می شود. این یک چرخه کوتاه ایجاد می کند که باعث فرسودگی و پارگی زیادی در سیستم کولر ماشین شما می شود و به طور بالقوه منجر به خراب شدن قطعات یا خرابی سیستم می شود. از آن جایی که نشت مبرد می تواند خطرناک باشد، با یک مکانیک خودرو با تجربه و ماهر تماس بگیرید تا نشت را پیدا کرده و آن را رفع کند.

خرابی کمپرسور

درست مانند زمانی که نشتی مبرد وجود دارد، اگر کمپرسور AC شما بیش از حد گرم شود یا خراب شود، باعث می شود سیستم AC شما به طور مکرر خاموش شود و در مدت کوتاهی دوباره راه اندازی شود. اگر بعد از 2 تا 3 دقیقه کار متوجه خاموش شدن کمپرسور کولر وسیله نقلیه خود شدید، به احتمال زیاد کمپرسور AC شما بیش از حد گرم شده است.

علت روشن شدن خوب به خود کولر ماشین: خرابی کمپرسور

برای عیب یابی و تعویض کمپرسور کولر ماشین خود با یک تکنسین تعمیر کولر خودرو تماس بگیرید، اگر این قطعه به درستی کار نکند، می تواند باعث شود که سایر قطعات به سرعت در اثر افزایش سایش و فرسودگی تخریب شوند.

کویل های اواپراتور منجمد

اگر سیستم کولر ماشین شما مشکل جریان هوا یا نشت مبرد دارد، ممکن است کویل های اواپراتور شما یخ زده باشند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم AC شما خاموش می شود تا زمانی که یخ آب شود و سپس دوباره روشن می شود. راه حل جلوگیری از وقوع این مشکل را انجام دهید و کولر خود را از نظر انباشته شدن یخ بررسی کنید.

مشکلات برق

اگر واحد تهویه مطبوع ماشین شما بلافاصله روشن و سپس خاموش شود، به احتمال زیاد با قطعات الکتریکی یا مشلات برق سر و کار دارید مشکل دارید. اغلب ممکن است خط منبع برق مشکل داشته باشد یا خازن خراب یا از کار بیفتد، اما سیستم AC شما همچنین ممکن است به دلیل ترموستات، اتصالات الکتریکی در هر نقطه از سیستم یا برد های مدار، مشکل الکتریکی داشته باشد. در این مورد با یک برقکار خودرو حرفه ای تماس بگیرید. تشخیص مشکلات برق نه تنها دشوار است، بلکه برای افراد نا آگاه نیز می ‌تواند خطرناک باشد.

علت روشن شدن خود به خود کولر ماشین: مشکلات برق کولرماشین

خازن راه انداز معیوب

خازن راه انداز در کولر خودرو انرژی اولیه ای را که برای روشن شدن نیاز دارد تامین کرده و هم چنین برق مداوم را فراهم می کند تا سیستم شما بتواند به کار خود ادامه دهد. هنگامی که این قسمت شروع به خراب شدن می کند، می تواند منجر به تامین برق متناوب به سیستم کولر شما شود و باعث خاموش شدن غیر منتظره و دوباره روشن شدن آن شود. اگر کولر شما شروع به کار کرد و بعد از چند ثانیه متوقف شد، احتمالاً مشکلی در خازن راه انداز شما وجود دارد و باید قطعه را تعویض کنید.

علت یکسره شدن کولر ماشین: خازن معیوب

گرفتگی خط تخلیه

اکثر سیستم های کولر خوردو دارای یک ویژگی ایمنی به نام سوئیچ شناور هستند که هنگامی که آب در خط تخلیه به درستی جریان نداشته باشد، سیستم شما را خاموش می کند. اگر متوجه شدید که حتی وقتی ترموستات خود را روی AUTO قرار می‌ دهید، هوا گردش نمی‌ کند و قبلاً مشکل ترموستات و برق را برطرف کرده ‌اید، به احتمال زیاد گرفتگی خط تخلیه علت مشکل شماست.

کانال آسیب دیده

انسداد یا پارگی کانال نیز می تواند باعث روشن و خاموش شدن مکرر تهویه مطبوع شود. مجرای انتقال در کولر خودرو وظیفه توزیع هوای خنک در سراسر وسیله نقلیه را بر عهده دارد. اگر کانال مسدود شود، می تواند جریان هوا را محدود کند و باعث می شود کولر گازی سخت تر کار کند و اغلب روشن و خاموش شود. برای حل این مشکل، مجرای خود را بازرسی و تمیز کنید یا از یک متخصص کمک بگیرید.

مایع خنک کننده بیش از حد

گاهی اوقات پس از شارژ مجدد کولر خودرو یا سرویس آن، فریون اضافی در خط وجود دارد. این کار باعث روشن و خاموش شدن کمپرسور می شود و در نهایت متوجه یکسره کار کردن کولر خودرو شوید. این موضوع باید به مرور زمان برطرف شود.

خرابی سوئیچ فن خنک کننده

اگر سوئیچ فن خنک کننده خراب است، باعث می‌شود AC ماشین شما مکرراً روشن و خاموش شود یا به طور یکسره روشن بماند. اگر این اتفاق می افتد، ممکن است سوئیچ شما نیاز به تعویض داشته باشد تا بتوانید AC خود را دوباره راه اندازی کنید.

خرابی سوئیچ فن خنک کننده کولر ماشین

فیوز سوخته

اگر متوجه شدید که کولر ماشین شما فقط زمانی کار می کند که موتور روشن است، ممکن است فیوز در یکی از مدار های وسیله نقلیه شما سوخته باشد. این مشکل می تواند باعث شود که سایر قطعات خودرو شما به درستی کار نکنند. مهم است که آن را در اسرع وقت بررسی کنید تا آسیب بیشتری رخ ندهد. می توانید دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا فیوزی که AC وسیله نقلیه شما را کنترل می کند، پیدا کنید.

رله خراب

رله ای که به درستی کار نمی کند می تواند باعث شود AC شما به طور تصادفی روشن و خاموش شود. وقوع این اتفاق به این دلیل است که اگر رله کار نکند، ممکن است برق کافی را به کمپرسور سیستم شما ارسال نکند.

علت یکسره شدن کولر ماشین: رله خراب

موتور دمنده معیوب

موتور دمنده معیوب دلیل دیگری است که AC ماشین شما یکسره کار کند. هنگامی که موتور به درستی کار نمی کند، ممکن است باعث شود سیستم تهویه مطبوع شما به طور تصادفی روشن و خاموش شود، برای رفع این موضوع آن را بررسی کنید!

کمپرسور AC خودرو هر چند وقت یک بار باید روشن و خاموش می شود؟

اگر کمپرسور AC کولر شما به درستی کار می کند، باید 2 تا 3 بار در ساعت چرخش کند. این به خنک سازی مناسب داخل کابین خودرو کمک می کند. با این حال، اگر تعداد سیکل کاری کولر بیش از حد می باشد یا به اندازه کافی نباشد، می تواند نشان دهنده این باشد که یک قسمت معیوب دارید. اگر این اتفاق می افتد، ممکن است لازم باشد آن را توسط یک متخصص بررسی کنید تا مشکل را مشخص کند.

کولر ماشین چقدر دوام می آورد؟

عمر کولر ماشین شما از وسیله نقلیه ای به وسیله نقلیه دیگر متفاوت است. بنابراین، مهم است که نگاهی مکانیکی به تاریخچه خودرو داشته باشید و از مالک قبلی بخواهید که قدمت آن را تخمین بزند. به طور متوسط، طول عمر سیستم تهویه کولر خودرو بین 8 تا 10 سال است و بسته به محل زندگی شما و این که آیا آن را به طور منظم سرویس می دهید یا خیر، می تواند متغیر باشد. علاوه بر این، AC ماشین شما ممکن است نیاز به شارژ مجدد داشته باشد که در صورت نیاز می توانید آن را یک بار در سال انجام دهید.

در آموزشگاه فن و کار از مجرب‌ترین و کارآزموده‌ترین اساتید استفاده می‌شود که با صبر و حوصله، تمام ظرافت‌های برق خودرو و شغل های مرتبط با ان را به شما آموزش می‌دهند. همچنین، کارگاه‌های مجهز ما به جدیدترین تجهیزات و ابزارآلات روز دنیا مجهز شده‌اند تا شما بتوانید در محیطی واقعی و شبیه‌سازی شده، آموخته‌های خود را به صورت عملی تمرین کنید. از جمله دوره های مرتبط با برق خودرو در فن و کار می توان به آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب دزدگیر ماشین ، آموزش نصب سیستم صوتی ماشین و… اشاره نمود. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات
phone icon 021-91009433 / 09058520960