آموزشگاه فن و کار

علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

نویسنده: امیررضا صنیعی
علت خاموش شدن ناگهانی مانیتور کامپیوتر
چکیده:

اولین قدم در حلِ اصولی و بهینه این معضل، تشخیص عاملِ اصلی خاموشی غیر مترقبه رایانه است. دلایل متعددی می توانند در وقوع این امر نقش داشته باشند که آن ها را می توان به دو دستهِ کلی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی کرد و ما قصد داریم در ادامه به طور جداگانه هر یک از این دلایل را بررسی نماییم.

بدون شک؛ خاموشی ناگهانی کامپیوتر، اتفاقی ناخوشایند برای هر کاربر است که نه تنها روند کار او و رایانه اش را مختل می کند؛ بلکه باعث اتلاف زمانش شده و می تواند منجر به وقوع مشکلاتی مانند از دست رفتن اطلاعات و حتی آسیب به سخت افزار سیستم نیز گردد. در این مقاله آموزشگاه فن و کار به بررسی دلایل مختلف خاموشی ناگهانی رایانه ها و لپ تاپ های امروزی و ارائه راهکارهایی بهینه و مناسب برای رفع این مشکل اساسی می پردازیم.

چنانچه دوست دارید روش حل مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری رایانه ها مانند خاموش شدن ناگهانی، از دست رفتن اطلاعات، هنگ کردن و کندی سرعت، عدم وجود صدا و اینترنت و … را به شکلی حرفه ای نزد اساتید با تجربه و کاربلد یاد بگیرید؛ می توانید در دوره های اختصاصی این حوزه مانند آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر موسسه فن و کار شرکت نمایید. برای مشاهده سرفصل های دقیق و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات لپ تاپ

دسته بندی دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

اولین قدم در حلِ اصولی و بهینه این معضل، تشخیص عاملِ اصلی خاموشی غیر مترقبه رایانه است. دلایل متعددی می توانند در وقوع این امر نقش داشته باشند که آن ها را می توان به دو دستهِ کلی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی کرد و ما قصد داریم در ادامه به طور جداگانه هر یک از این دلایل را بررسی نماییم.

مشکلات سخت افزاری که باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر می شوند

بنا به نظر متخصصان؛ یکی از رایج ترین دلایل سخت افزاری خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر، گرم شدن بیش از حد آن است. حرارت و گرمای زیاد می تواند به اجزای داخلی کامپیوتر (به خصوص پردازنده و کارت گرافیک) صدمه بزند و باعث خاموش شدن ناگهانی سیستم به منظور جلوگیری از آسیب های بیشتر شود. عوامل دیگری مانند مشکل در منبع تغذیه، ایراد در رم، خرابی هارد دیسک و … نیز می توانند منجر به خاموش شدن ناگهانی رایانه شوند که در ادامه همه این عامل ها را به طور دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

خاموش شدن مانیتور کامپیوتر به دلیل مشکلات سخت افزاری

گرمای بیش از حد

در داخل کیس کامپیوتر، قطعات مختلفی به طور مداوم در حال فعالیت هستند که گرمای زیادی تولید می کنند. پردازنده مرکزی (CPU) و کارت گرافیک (GPU) به عنوان دو بخش اصلی سیستم های رایانه ای، بیشترین گرما را تولید می کنند. اگر این گرما به درستی از طریق فن ها و مجاری خروج هوا به بیرون هدایت نشود؛ در داخل کیس محبوس گشته و باعث افزایش دمای کلی سیستم می شود. در جدول زیر به بررسیِ علل گرمای بیش از حد کامپیوتر و راه حل های رفع آن به منظور جلوگیری از خاموش شدنِ غیر منتظرهِ سیستم می پردازیم.

دلیل گرم شدن کامپیوتر توضیحات بیشتر راه حل رفع مشکل
خرابی فن CPU یا GPU فن ها وظیفه خنک کردن پردازنده و کارت گرافیک را بر عهده دارند. اگر فن ها خراب یا معیوب باشند، گرمای تولیدی به درستی دفع نمی شود و دمای سیستم افزایش می یابد. فن های معیوب را با نمونه های جدید و مرغوب تعویض نمایید.
عدم وجود خمیر سیلیکون یا خشک شدن آن خمیر سیلیکون بین پردازنده و هیت سینک قرار می گیرد و به انتقال گرما از پردازنده به هیت سینک کمک بسیاری می کند. اگر خمیر سیلیکون در سیستم وجود نداشته باشد یا خشک شده باشد؛ گرمای پردازنده به درستی منتقل نمی شود و دمای آن افزایش می یابد. از خمیر سیلیکون مرغوب استفاده کنید و به طور مرتب (حدودا هر دو سال یک بار) آن را تعویض کنید.
گرد و غبار داخل کیس تجمع گرد و غبار در داخل کیس کامپیوتر، جریان هوا را مسدود می کند و مانع از خنک شدنِ موثر قطعات می شود. به طور مرتب داخل کیس کامپیوتر را تمیز کنید. می توانید از جارو برقی با سری های مخصوص برای این کار استفاده کنید.
انسداد مجرای خروج هوا اگر مجرای خروج هوای کیس کامپیوتر مسدود باشد، گرمای تولیدی به درستی از کیس خارج نمی شود و دمای سیستم افزایش می یابد. مطمئن شوید که هیچ چیزی جلوی مجرای خروج هوای کیس را نگرفته باشد. به علاوه، از قرار دادن کامپیوتر در مکان های بسته و کم هوا به شدت خودداری کنید.
اورکلاک کردن CPU یا GPU اورکلاک کردن، در اصطلاح تخصصی؛ فرایند افزایش سرعت پردازنده یا کارت گرافیک است. این کار می تواند منجر به افزایش قابل توجهِ دمای سیستم شود. اگر قصد اورکلاک کردن CPU یا GPU را دارید، حتما از سیستم خنک کننده مناسب و قدرتمند استفاده کنید.
سایر دلایل عوامل دیگری مانند منبع تغذیه نامناسب، نرم افزارهای سنگین و معیوب بودن برخی از قطعات نیز می توانند منجر به گرمای بیش از حد شوند.
در صورت بروز مشکل، از یک متخصص کامپیوتر برای بررسی و عیب یابی سیستم کمک بگیرید.

 

نکته 1: اگر مانیتور روشن می­ماند اما سیگنال آن قطع می­شود (به عبارت دیگر چراغ پاور از سبز به نارنجی تغییر رنگ می­ دهد)، مشکل از کامپیوتر شما است نه خود مانیتور.

نکته 2: اگر کامپیوترتان زمانی که از آن استفاده نمی­کنید خاموش می­شود و سپس با فشردن یک دکمه دوباره روشن می­شود مانیتور شما هیچ مشکلی ندارد و فقط مطابق با قابلیت­ های مدیریت انرژی رفتار می­کند. در این شرایط اگر مایلید گزینه­ ی Screen saver را غیرفعال کنید.

مشکلات منبع تغذیه

منبع تغذیه، یکی از مهم ترین بخش ها در یک سیستم کامپیوتری است و وظیفه تامین برق تمامی اجزا و قطعات آن را بر عهده دارد. وجود هر گونه نقص یا ناکارآمدی در این بخش، می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی سیستم شود. در ادامه به بررسی ایرادات شایع در منبع تغذیه کامپیوتر و روش بر طرف کردن این عیوب به منظور پیشگیری از خاموشی غیر منتظره سیستم های رایانه ای می پردازیم.

 • خرابی منبع تغذیه: اولین قدم در عیب یابی این مشکل، بررسی سلامت منبع تغذیه است. اگر منبع تغذیه شما قدیمی یا نا معتبر باشد، احتمال خرابی آن وجود دارد. علائمی مانند بوی سوختگی، صدای غیر عادی فن و خاموش شدن ناگهانی، می تواند نشان دهنده خرابی منبع تغذیه باشد. در چنین مواردی، تنها راه حلِ رفع مشکل؛ جایگزینی منبع تغذیه با یک مدل جدیدتر و با کیفیت تر است.
 • توان ناکافی منبع تغذیه: اگر از سخت افزارهای پر مصرف مانند کارت گرافیک های قدرتمند در سیستم خود استفاده می کنید؛ ممکن است منبع تغذیه شما توان کافی برای تامین برق آن ها را نداشته باشد. این امر به خصوص در زمان انجام کارهای سنگین مانند بازی کردن یا رندرینگ، می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی سیستم شود. برای حل این مشکل، باید منبع تغذیه خود را به یک مدل قوی تر که از توان لازم برای سخت افزارهای تان برخوردار باشد؛ ارتقا دهید.
 • فرسودگی و کهنگی: منبع تغذیه نیز مانند سایر قطعات پر کاربردِ کامپیوتری، با گذشت زمان فرسوده می شود و کارایی خود را از دست می دهد. این موضوع می تواند به ناپایداری و عدم ثبات سیستم و خاموش شدن ناگهانی آن منجر شود. در صورتی که منبع تغذیه شما قدیمی است؛ حتی اگر تا کنون مشکلی برای آن به وجود نیامده است؛ توصیه می شود به منظور پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده، آن را با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید.
 • اتصالات شل یا ناقص: بنا به نظر متخصصان؛ شل یا ناقص بودن اتصالات بین منبع تغذیه و سایر اجزای سیستم، می تواند باعث افت ولتاژ و در نتیجه؛ خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. برای بررسی این موضوع، تمامی اتصالات مربوط به منبع تغذیه را به دقت چک نموده و در صورت مشاهده هر گونه مشکل، آن ها را سفت و محکم کنید.
 • سایر دلایل: عوامل دیگری مانند گرد و غبار، گرمای بیش از حد و نوسانات برق نیز می تواند بر کیفیتِ عملکرد منبع تغذیه تاثیر منفی بگذارند و منجر به خاموش شدن ناگهانی سیستم رایانه ای شوند. برای رفع این مسئله، باید به طور مرتب کامپیوتر خود را تمیز نمایید و از سیستم خنک کننده مناسب و همچنین محافظ برق استفاده کنید.

خاموش شدن مانیتور کامپیوتر به دلیل مشکلات منبع تغذیه

مشکلات رم

رم (Random Access Memory) حافظه موقت سیستم است که اطلاعات مربوط به برنامه ها و فرآیندهای در حال اجرا را ذخیره می کند. هر گونه نقص یا ناسازگاری در رم (که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد) می تواند منجر به ناپایدار شدن سیستم و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود.

 • رم معیوب یا ناسازگار: اگر از رم معیوب یا ناسازگار با مادر برد خود استفاده می کنید، احتمال بروز مشکلاتی مانند خاموش شدن ناگهانی سیستم وجود دارد. برای حل این مشکل، باید رم خود را با یک مدل جدید و سازگار با مادر بردتان تعویض کنید.
 • کثیفی یا خوردگی در پین های رم: این مشکل می تواند باعث ایجاد اختلال در انتقال اطلاعات و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. برای رفع این مسئله، باید پین های رم را با استفاده از یک پاک کننده مناسب تمیز کنید.
 • سایر علت ها: اورکلاک کردن رم، نصب رم بیش از حد ظرفیت مادر برد و وجود بد افزار، می توانند جزو سایر دلایلِ مهمِ مربوط به رم باشند که باعث عدم ثبات و خاموش شدن ناگهانی رایانه می شوند.

خاموش شدن مانیتور کامپیوتر به دلیل مشکلات رم کامپیوتر

مشکلات مادر برد

مادر برد مسئولیت هماهنگی و برقراری ارتباط بین تمامی اجزای رایانه را بر عهده دارد. هر گونه نقص و ایراد در این قطعه حیاتی، می تواند منجر به بی ثبات و متزلزل شدن سیستم و در نتیجه خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. برخی از مشکلات پر تکرار مادر برد که خاموش شدن رایانه را می توانند به دنبال داشته باشند؛ عبارت اند از:

 • خرابی مادر برد: شایع ترین دلیل خاموش شدن ناگهانی به دلیل مادر برد، خرابی فیزیکی این قطعه است. این معیوب بودن می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند نوسانات برق، گرمای بیش از حد، ضربه یا ورود مایعات به مادر برد باشد.
 • اورکلاک کردن مادر برد: همان طور که در بخش های قبلی توضیح دادیم؛ اورکلاک کردن فرایندی است که در آن سرعت پردازنده یا سایر اجزای سیستم بیش از حد مجاز کارخانه افزایش داده می شود. این کار اگر چه می تواند به افزایش عملکرد سیستم منجر شود، اما فشار زیادی به مادر برد وارد می کند و احتمال خرابی آن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.
 • باتری CMOS معیوب: بنا به دیدگاه متخصصان؛ باتری CMOS، ساعتی است که تنظیمات BIOS مادر برد را در خود ذخیره می کند و اگر این باتری معیوب باشد، ممکن است تنظیمات BIOS به طور خودکار ریست شده و باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود.
 • سایر علل: عوامل دیگری مانند گرد و غبار، اتصالات شل و درایورهای ناسازگار نیز می توانند در مشکلات مادر برد و خاموش شدن ناگهانی رایانه ها نقش داشته باشند.

خاموش شدن صفحه کامپیوتر به دلیل مشکلات مادربرد

راه حل مشکلات مادر برد
 1. در صورت خرابی فیزیکی مادر برد، تنها راه حل؛ تعویض آن است.
 2. اگر مادر برد به دلیل اورکلاک کردن آسیب دیده باشد، باید عملیاتِ اورکلاک را لغو کرده و تنظیمات سیستم را به حالت پیش فرض برگرداند.
 3. باتری CMOS معیوب را باید با یک باتری جدید و مناسب تعویض کرد.
 4. برای حل سایر مشکلات مادر برد، باید منبع و منشا اصلیِ مشکل را به طور دقیق شناسایی نموده و نسبت به رفع آن اقدام کرد. لازم به ذکر است که این کار ممکن است نیاز به دانش فنی و ابزار آلات تخصصی داشته باشد.

مشکلات هارد دیسک

هارد دیسک، محل ذخیره سازی اطلاعات سیستم عامل، برنامه ها و فایل های شما است. وجود هر گونه ایراد در این قطعه می تواند به از دست رفتن اطلاعات و ناپایداری و همچنین خاموش شدن سیستم رایانه ای منجر شود. در ادامه به برخی از رایج ترینِ ایرادات موجود در هارد دیسک ها و چگونگی تاثیر آن ها بر خاموشی سیستم اشاره خواهیم کرد.

 • خرابی هارد دیسک: معیوب بودن این قطعه؛ یکی از شایع ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر است. این خرابی می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند ضربه، گرمای بیش از حد و یا فرسودگی باشد.
 • اتصالات شل یا ناقص هارد دیسک: اگر کابل های اتصالاتِ هارد دیسک به مادر برد یا منبع تغذیه شل یا ناقص باشند، ممکن است اطلاعات به درستی منتقل نشود و سیستم به طور ناگهانی خاموش شود.
 • دیگر دلایل: بدسکتورها، خطاهای نرم افزاری و وجود ویروس یا بد افزار نیز می توانند در مشکلات هارد دیسک و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر تاثیر بسزایی داشته باشند.

خاموش شدن مانیتور کامپیوتر به دلیل مشکلات هارد دیسک

راه حل های مشکلات هارد دیسک

در صورت خرابی هارد دیسک، ممکن است امکان بازیابی اطلاعات آن وجود داشته باشد. برای این کار باید از متخصصان مجرب کمک بگیرید. اتصالات شل یا ناقص هارد دیسک را باید به طور کامل و محکم وصل کنید. برای حل سایر مشکلات هارد دیسک، باید از نرم افزارهای تخصصی عیب یابی و تعمیر هارد دیسک استفاده کرده و در صورت نیاز؛ از تعمیرکاران حرفه ای و کاربلد کمک گرفت.

سایر مشکلات سخت افزاری

به جز مسائلی که در بالا به آن ها اشاره شد؛ مشکلات سخت افزاری دیگری نیز در انواع کامپیوترهای خانگی و شرکتی و … می توانند خاموش شدن ناگهانی سیستم را به دنبال داشته باشند که در ادامه برخی از متداول ترین آن ها را بررسی خواهیم کرد.

خرابی پاور سوئیچ

یکی از علل رایج و پر تکرارِ خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر، ایراد در پاور سوئیچ است. پاور سوئیچ مسئولیت قطع و وصل جریان برق به مادر برد و سایر اجزای سیستم را بر عهده دارد. در صورت خرابی این قطعه، ممکن است سیگنال های اشتباهی به مادر برد ارسال شده و منجر به خاموش شدن ناگهانی رایانه گردد. در صورت مشاهده علائم خرابی پاور سوئیچ، مانند گیر کردن دکمه یا عملکرد نامنظم، باید آن را تعویض کرد. تعویض پاور سوئیچ معمولا کار آسانی است و نیازی به تخصص فنی خاصی ندارد.

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر به دلیل خرابی پاور سوئیچ

مشکل در کابل برق

ایراد در کابل برق نیز می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. این ایراد می تواند به دلیل فرسودگی کابل، اتصالات ضعیف یا نوسانات برق باشد. برای بررسی این مشکل، ابتدا از سالم بودن کابل برق و اتصالات آن اطمینان حاصل نمایید. اگر کابل برق فرسوده است، باید آن را تعویض کنید. همچنین از روش هایی مثل اتصال کامپیوتر به پریز برق مجزا و بهره گیری از محافظ برق برای جلوگیری از نوسانات برق استفاده کنید.

ایرادات BIOS

تنظیمات نادرست یا قدیمی BIOS نیز می تواند در مواردی باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. BIOS، نرم افزاری است که وظیفه کنترل اولیه سخت افزار سیستم را بر عهده دارد و به همین دلیل؛ این مشکل را به نوعی می توان هم نرم افزاری دانست و هم سخت افزاری. برای رفع این مشکل، لازم است تا تنظیمات بایوس را به حالت پیش فرض برگردانید. البته؛ برای انجام این کار، باید به BIOS سیستم خود دسترسی داشته باشید. نحوه دسترسی به بایوس معمولا با فشردن کلیدهای خاص در هنگام روشن شدن کامپیوتر امکان پذیر است.

مشکلات نرم افزاری که باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر می شوند

در بررسی جنبه نرم افزاری این مشکل، باید بگوییم که وجود برنامه های ناسازگار، درایورهای خراب، بد افزارها و ویروس ها و اشکالات سیستم عامل و … همگی می توانند باعث ناپایداری سیستم و خاموش شدن ناگهانی آن شوند که در ادامه به تشریح کامل تر آن ها خواهیم پرداخت.

مشکل نرم افزاری توضیح (چرا این مشکل باعث خاموش شدن ناگهانی رایانه می شود؟) راه حل رفع مشکل
درایورهای معیوب یا قدیمی درایورها، نرم افزارهایی هستند که به سیستم عامل اجازه می دهند تا با سخت افزار کامپیوتر تعامل داشته باشد. اگر درایورها معیوب یا قدیمی باشند، می توانند باعث ناپایداری سیستم و خاموش شدن ناگهانی رایانه شوند. به روز رسانی درایورها به آخرین نسخه موجود از وب سایت سازنده سخت افزار
نرم افزارهای ناسازگار نصب نرم افزارهای ناسازگار با سیستم عامل یا سایر نرم افزارهای نصب شده می تواند منجر به تداخلات و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود. حذف یا به روز رسانی نرم افزارهای ناسازگار
ویروس ها و بد افزارها ویروس ها و بد افزارها می توانند به فایل های سیستمی آسیب برسانند و باعث ناپایداری سیستم شوند.

** توضیح بیشتر در مورد فایل های سیستمی بعد از جدول

نصب و اجرای یک آنتی ویروس قوی و به روز رسانی مداوم آن
تنظیمات نا مناسب ویندوز تنظیمات نامناسب ویندوز، مانند تنظیمات مربوط به مصرف برق یا اورکلاک، می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و خاموش شدن ناگهانی سیستم رایانه ای شود. بررسی و تنظیم صحیح تنظیمات ویندوز
فقدان فایل های سیستمی گاهی اوقات، فقدان فایل های سیستمی می تواند باعث بی ثباتی سیستم و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شود.

 

استفاده از ابزارهای System Restore یا System File Checker برای بازیابی یا تعمیر فایل های سیستمی
مشکلات مربوط به رجیستری ویندوز رجیستری ویندوز، پایگاه داده ای است که تنظیمات سیستم را ذخیره می کند. مشکلات مربوط به رجیستری می تواند منجر به عدم ثبات سیستم و خاموش شدن ناگهانی رایانه شود. استفاده از ابزارهای پاکسازی رجیستری یا ویرایش دستی رجیستری (توجه: ویرایش دستی رجیستری فقط باید توسط کاربران و متخصصانِ با تجربه انجام شود)

 

** فایل های سیستمی، مجموعه ای از فایل های ضروری هستند که در پس زمینه، وظایف حیاتی برای عملکرد صحیح سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به انجام می رسانند. این فایل ها که توسط توسعه دهندگان سیستم عامل و برنامه ها طراحی و پیاده سازی می شوند، حکم رگ و ریشه (زیر بنا) در سیستم را دارند و اطلاعات و تنظیمات لازم برای اجرای درست وظایف مختلف را در خود جای می دهند. مثال هایی از فایل های سیستمی در کامپیوترها و لپ تاپ ها:

 • فایل های هسته ای و مرکزی: بخش اصلی سیستم عامل
 • فایل های درایور: رابط بین سیستم عامل و سخت افزار
 • فایل های پیکر بندی: تنظیمات سیستم عامل و برنامه ها
 • فایل های DLL : کتابخانه های اشتراکی مورد استفاده توسط برنامه ها

خاموش شدن صفحه کامپیوتر به دلیل مشکلات نرم افزاری کامپیوتر

حفظ و نگهداری از این فایل ها، نقشی کلیدی در ثبات و پایداری سیستم ایفا می کند. به علاوه؛ دستکاری در این فایل ها بدون دانش کافی می تواند منجر به مشکلات جدی شود.

روش های پیگیری و حل مشکل خاموشی ناگهانی کامپیوتر

برای جلوگیری از وقوع مشکل خاموش شدن غیر منتظره سیستم های رایانه ای و یافتن راه حل مناسب به منظور رفع آن، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

بررسی رویدادهای سیستم

اولین قدم، بررسی رویدادهای سیستم است. در ویندوز، می توانید با فشردن کلید های Windows + R و سپس تایپ eventvwr و فشار دادن Enter به این بخش دسترسی پیدا کنید. در پنل سمت چپ، روی Windows Logs و سپس System کلیک کنید. در پنل سمت راست، به دنبال رویدادهایی با سطح Error یا Critical باشید که همزمان با خاموشی ناگهانی رخ داده اند. بدون شک؛ جزئیات مربوط به این رویدادها می تواند سرنخ هایی در مورد علت مشکل ارائه دهد.

بررسی دمای سیستم

همان طور که در این مقاله به تفصیل بررسی شد؛ گرم شدن بیش از حد یکی از متداول ترین دلایل موثر بر خاموشی ناگهانی کامپیوتر است. برای بررسی دمای سیستم، می توانید از برنامه های قدرتمند مانیتورینگ مانند HWMonitor یا Speccy استفاده کنید. اگر دمای CPU یا GPU شما به طور مداوم در دمایی بالا (معمولا بالای 90 درجه سانتی گراد) قرار دارد، ممکن است لازم باشد فن ها و سیستم خنک کننده خود را به دقت تمیز کرده یا ارتقا دهید.

 به روز رسانی درایورها

برای اطمینان از این موضوع که از جدیدترین درایورها برای تمام اجزای سخت افزاری خود استفاده می کنید، می توانید از وب سایت متعلق به سازنده مادر برد، کارت گرافیک و سایر قطعات خود دیدن کنید. همچنین می توانید از ابزارهایی مانند Driver Booster یا Snappy Driver Installer برای به روز رسانی خودکار درایورها استفاده کنید.

اسکن سیستم برای یافتن بد افزارها

همان گونه که در بخش های قبلی ذکر شد؛ بد افزارها و ویروس ها نیز می توانند باعث عدم ثبات سیستم و خاموشی ناگهانی رایانه شوند. برای اسکن سیستم خود به منظور یافتن بد افزار، می توانید از یک آنتی ویروس یا ضد بد افزار مانند Malwarebytes یا Bitdefender استفاده کنید.

بررسی سلامت هارد دیسک

برای چک کردن وضعیت سلامت هارد دیسک خود، می توانید از ابزارهای داخلی ویندوز مانند chkdsk یا Windows Disk Management استفاده کنید. همچنین این امکان را دارید که از برنامه های شخص ثالث مثل  CrystalDiskInfo یا HD Tune برای بررسی سلامت هارد دیسک خود به طور دقیق تر استفاده کنید.

تست قطعات سخت افزاری

اگر هیچ یک از مراحل بالا مشکل را حل نکرد، ممکن است لازم باشد قطعات سخت افزاری خود را تست کنید. برای این کار می توانید از ابزارهای داخلی ویندوز مانند Memory Diagnostic Tool یا Windows Performance Test استفاده کنید. همچنین قادرید از برنامه های شخص ثالث مانند MemTest86 یا Prime95 برای تست دقیق تر حافظه و CPU خود بهره بگیرید.

اگر با انجام این مراحل نتوانستید علت خاموشی ناگهانی کامپیوتر خود را پیدا کنید، ممکن است لازم باشد از یک تکنسین کامپیوتر مجرب کمک بگیرید و یا خودتان با شرکت در دوره های تخصصی به مهارت و دانش لازم در این زمینه دست یابید.

از دیگر دوره های کاربردی این مجموعه برای علاقه مندان دنیای رایانه می توان به کلاس های آموزش مونتاژ و اسمبل کامپیوتر ، نرم افزارهای تخصصی مثل آموزش اکسل و نیز آموزش ICDL درجه 1 و 2 ، آموزش فتوشاپ و … اشاره کرد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960